Assos’ta Felsefe Günleri: “Antik ve Modern Felsefede Tutkular ve Duygular”

21 Haziran 2012

Assos’ta her yıl geleneksel hale getirilen Felsefe Günleri’nin 2-5 Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek programının teması “Antik ve Modern Felsefede Tutkular ve Duygular”.

Felsefe Sanat Bilim Derneği’nin Assos’ta 2000 yılından bu yana yaz ve kış aylarında olmak üzere yılda iki defa gerçekleştirdiği “Assos’ta Felsefe Günleri”nin 2012 yaz programı “Antik ve Modern Felsefede Tutkular ve Duygular” teması etrafında şekillenecek. 3-4 Şubat 2012 tarihlerinde ise “Ludwig Wittgenstein” hakkında konuşulmuştu.

Program
2 Temmuz Pazartesi
19:00 Athena Tapınağı: Tanışma, mavi deniz, şarap, güneşin batışı
21:30 Liman’da Akşam Yemeği (Nazlıhan Otel Restaurant)

3 Temmuz Salı
13:30 Walter Cavini (University of Bologna): “I Wonder at the Existence of the World: Wondering as a Philosophical Emotion”
15:00 Fulvia De Luise (University of Trento): “Eros the Builder: Intensive Passions and Personal Identity in Plato”
16:30 Stephen Leighton (Queen’s University): “Aristotle on Fear’s Expression”
18:00 Pascal Engel (University of Geneva): “Epistemic Anxiety and Other Epistemic Emotions”
20:00 Köyde Akşam Yemeği (Assosyal Otel Restaurant)

4 Temmuz Çarşamba
13:30 Amy Schmitter (University of Alberta): “Classification and Forms of Explanation in Early Modern Approaches to the Passions”
15:00 Ivan Soll (University of Wisconsin-Madison): Nietzsche as a Proponent of ‘the Passions’
16:30 Kevin Mulligan (University of Geneva): “Affective Identification”
18:00 Toni Ronnow-Rasmussen (Lund University): “Favouring and Motivating Reasons”
20:30 Kadırga’da Akşam Yemeği (Bronz Motel Restaurant )
23:00 Antik Tiyatro’da Klasik Müzik (Anne Monika Sommer-Bloch) ve Anadolu Müziği (Ezgi Aldemir ve Aybar Taştekin)

5 Temmuz Perşembe
14:30 Smintheion Tapınağı ve Truva Ziyareti
21:30 Veda Yemeği (Assos Terrace Otel Restaurant)

Not: Tüm konuşmalar İngilizce’dir. Herhangi bir çeviri yapılmamaktadır. Toplantılar Assos Terrace Otel’de gerçekleşmektedir. (Tel: 286-7640285)

Konuşmacılar hakkında:
Pascal Engel: Cenevre Üniversitesi (İsviçre) Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Zihin Felsefesi, Dil Felsefesi, Mantık Felsefesi, Epistemoloji. “The Norm of Truth”, “Davidson et la Philosophie du Langage”, “Introduction à la Philosophie de L’esprit”, “Philosophie et Psychologie”, “La Dispute”, “Truth”, “Ramsey, Truth and Success” (Jérôme Dokic ile birlikte), “A Quoi Bon la Vérité?” (Richard Rorty ile birlikte), “Va savoir!” kitaplarının yazarıdır. Alanında birçok makalesi bulunmaktadır.

Ivan Soll: Wisconsin-Madison Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Etik, Estetik, Varoluşçuluk, Nietzsche, Sartre, Freud, Hegel. “Introduction to Hegel’s Metaphysics” kitabının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Toni Ronnow-Rasmussen: Lund Üniversitesi (İsveç) Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Etik ve Değerler Kuramı. “Personal Value” ve “Logic, Fact and Representation” kitaplarının yazarıdır. Alanında birçok makalesi bulunmaktadır.

Fulvia De Luise: Trento Üniversitesi (İtalya) Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan felsefesi, Etik, Siyaset Felsefesi, Platon, Aristoteles, Augustinus, Kant, Nietzsche, Wittgenstein, Heidegger. “Felicita Socratica” ve “Storia Della Felicita” (Guiseppe Farinetti ile birlikte) kitaplarının yazarıdır ve alanında birçok makalesi bulunmaktadır.

Kevin Mulligan: Cenevre Üniversitesi (İsviçre) Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Zihin Felsefesi, Ontoloji ve Mantık Felsefesi. Alanında birçok makalesi bulunmaktadır.

Stephen Leighton: Queen’s Üniversitesi (Kanada) Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Felsefi Psikoloji, Etik, Antik Yunan felsefesi. Alanında birçok makalesi bulunmaktadır.

Walter Cavini: Bologna Üniversitesi (İtalya) Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan felsefesi, Platon, Aristoteles, Zenon, Sextus Empiricus ve Ludwig Wittgenstein. Alanında birçok makalenin ve kitap içinde bölümün yazarıdır.

Amy Schmitter: Alberta Üniversitesi (Kanada) Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Zihin Felsefesi, Metafizik, Estetik, Feminist Felsefe, Aristoteles, Locke, Hobbes, Descartes, Leibniz, Spinoza, Marx, Nietzsche, Heidegger, Derrida, Foucault, Althusser. Alanında birçok makalesi bulunmaktadır.

[Ayrıntılı Bilgi: philosophyinassos.org]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir