Assos’ta Zihin Felsefesi Üzerine Felsefe Günleri

Assos’ta Zihin Felsefesi Üzerine Felsefe Günleri
30 Mayıs 2014

Assos’ta felsefe bu yıl ‘Zihin Felsefesi’ başlığıyla toplanıyor. 14 yıldır düzenli olarak gerçekleşen ve gelenekselleşen Assos’ta Felsefe etkinliğinin bu yılki uluslararası toplantısı 30 Haziran ? 3 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek. Aristoteles’in yaşamının bir bölümünü geçirdiği ve felsefe eğitimi verdiği antik Assos kentinde yapılan ve Felsefe Sanat Bilim Derneği’nin Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Örsan K. Öymen’in öncülüğünde gerçekleşen toplantılara, yurt dışından ve yurt içinden öğretim üyeleri, öğrenciler ve alan dışından felsefe meraklıları katılıyor.

Son yıllarda Felsefe’nin en önemli dallarından birisi olarak ön plana çıkan, ayrıca Epistemoloji, Dil Felsefesi, Bilişsel Bilim ve Psikoloji gibi dallarla da yakından ilgili olan Zihin Felsefesi, Assos’ta dünya çapında önemli uzmanların konuşmalarıyla ele alınacak. Prof. Dr. David Papineau, Prof. Dr. Michael Tye ve Prof. Dr. Shaun Gallagher gibi dünyanın önde gelen Zihin Felsefesi uzmanları toplantıda gerçeklik, bilgi, deneyim, akıl, algı, sezgi, hafıza, duygu, bilinç konularında sunumlar gerçekleştirecekler.

Etkinlik çerçevesinde aynı zamanda, Antik tiyatroda, Anne Monika Sommer-Bloch bir klasik müzik keman dinletisi de gerçekleştirecek. Assos Terrace Otel’de gerçekleşecek ücretsiz ve herkese açık toplantı hakkında bilgi ve “on-line” kayıt için: www.philosophyinassos.org

30 Haziran ? 3 Temmuz 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek Zihin Felsefesi konulu toplantının programı ise şöyle:

Philosophy of Mind / Zihin Felsefesi
30 Haziran Pazartesi
19:00 Athena Tapınağı: Tanışma, mavi deniz, şarap, güneşin batışı
21:30 Liman’da Akşam Yemeği (Nazlıhan Otel Restaurant)

1 Temmuz Salı
13:30 Barry Smith (University of London / Birkbeck): “What Can We Know About Our Own Experience?”
15:00 David Papineau (King’s College London): “The Nature of Sensory Experience”
16:30 Paul Boghossian (New York University): “Intuition and Experience”
18:00 Shaun Gallagher (University of Memphis): “Seeing Without an I: IEM and the First-Person Perspective”
20:30 Köyde Akşam Yemeği (Assosyal Otel Restaurant)

2 Temmuz Çarşamba
13:30 Michael Tye (University of Texas at Austin): “Does Conscious Seeing Have A Finer Grain Than Attention?”
15:00 Paul Horwich (New York University): “Qualia Skepticism”
16:30 Bill Wringe (Bilkent University): “Emotion and Perception: A Fruitful Analogy?”
18:00 Daniel Hutto (University of Wollongong / University of Hertfordshire): “Rethinking the Cognitive Revolution”
19:30 Akşam Yemeği (Assos Terrace Otel Restaurant)
22:30 Antik Tiyatro’da Klasik Müzik (Anne Monika Sommer-Bloch)

3 Temmuz Perşembe
15:00 Truva Ziyareti
21:00 Veda Yemeği (Assos Terrace Otel Restaurant)

Not: Tüm konuşmalar ve tartışmalar İngilizce’dir; Türkçe çeviri yoktur. Toplantılar Assos Terrace Otel’de gerçekleşecektir. (Tel: 286-7640285). Her oturum 1 saattir, oturumlar arasında 30 dakika ara verilecektir.

Konuşmacılar hakkında kısaca:
David Papineau: King’s College London Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Metafizik, Bilim Felsefesi, Zihin Felsefesi, Psikoloji Felsefesi, Matematik Felsefesi. “For Science in the Social Sciences”, “Theory and Meaning”, “Reality and Representation”, “Philosophical Naturalism”, “Introducing Consciousness”, “Thinking About Consciousness”, “The Roots of Reason: Philosophical Essays on Rationality, Evolution and Probability” ve “Philosophical Devices: Proofs, Probabilities, Possibilities and Sets” kitaplarının yazarı, “The Philosophy of Science”, “Philosophy” ve “Essays on Teleosemantics” (Graham Macdonald ile) kitaplarının editörü, alanında birçok makalenin yazarıdır. “British Society for the Philosophy of Science” ve “The Mind Association” derneklerinin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmıştır. Halen “Aristotelian Society” derneğinin Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Shaun Gallagher: University of Memphis Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Zihin Felsefesi, Fenomenoloji, Bilişsel Bilim, Hermeneutik, Zaman Felsefesi. “Phenomenology”, “The Phenomenological Mind” (D. Zahavi ile), “Brainstorming: Views and Interviews on the Mind”, “How the Body Shapes the Mind” , “The Inordinance of Time” ve “Hermeneutics and Education” kitaplarının yazarı, “Oxford Handbook of the Self”, “Hegel, History and Interpretation”, “Merleau-Ponty, Hermeneutics and Post Modernism”, “Does Consciousness Cause Baheaviour?” (W. Banks, S. Pockett ile), “Models of the Self” (J. Shear ile), “Handbook of Phenomenology and Cognitive Science” (D. Schmicking ile) ve “Ipseity and Alterity: Interdisciplinary Approaches to Intersubjectivity” (S. Watson ile) kitaplarının editörü, alanında birçok makalenin yazarıdır.

Michael Tye: University of Texas (Austin) Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Zihin Felsefesi, Dil Felsefesi, Metafizik. “The Metaphysics of Mind”, “The Imagery Debate”, “Ten Problems of Consciousness: A Representational Theory of the Phenomenal Mind”, “Color, Consciousness and Content”, “Consciousness and Persons: Unity and Identity”, “Consciousness Revisited: Materialism Without Phenomenal Concepts” ve “Seven Puzzles of Thought: An Originalist Theory of Concepts” (Mark Sainsbury ile) kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Paul Horwich: New York Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Epistemoloji, Bilim Felsefesi, Dil Felsefesi, Mantık Felsefesi, Metafizik. “Probability and Evidence”, “Asymmetries in Time”, “Truth”, “Meaning”, “From a Deflationary Point of View”, “Reflections on Meaning”, “Truth-Meaning-Reality” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Daniel Hutto: University of Wollongong / University of Hertfordshire Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Zihin Felsefesi, Bilişsel Bilim, Psikoloji Felsefesi, Dil Felsefesi. “The Presence of Mind”, “Beyond Physicalism”, “Wittgenstein and the End of Philosophy”, “Folk Psychological Narratives” ve “Radicalizing Enactivism: Basic Minds Without Content” (Erik Myin ile) kitaplarının yazarı, “Folk-Psychology Re-Assessed”, “Narratives and Understanding Persons” ve “Narrative and Folk-Psychology” kitaplarının editörü, alanında birçok makalenin yazarıdır.

Paul Boghossian: New York Üniversitesi (NYU) Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Epistemoloji, Zihin Felsefesi ve Dil Felsefesi. “Fear of Knowledge: Against Relativism and Constructivism” ve “Content and Justification: Philosophical Essays” kitaplarının yazarı, “New Essays on the A Priori” (Christopher Peacocke ile) kitabının editörü, alanında birçok makalenin yazarıdır.

Barry Smith: University of London / Birkbeck Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Zihin Felsefesi ve Dil Felsefesi. “Realism and Anti-Realism: An Enquiry into Meaning, Truth and Objectivity” ve “The Oxford Handbook of Philosophy of Language” (Ernest Lepore ile) kitaplarının yazarı, “Knowing Our Own Minds” (Crispin Wright ve Cynthia Macdonald ile) ve “Questions of Taste. The Philosophy of Wine” kitaplarının editörü, alanında birçok makalenin yazarıdır. BBC’de yayınlanan “Mysteries of the Brain” programının sunucusu ve hazırlayıcısıdır.

Bill Wringe: Bilkent Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. İlgi ve çalışma alanları: Zihin Felsefesi, Dil Felsefesi, Bilim Felsefesi. Alanında birçok makalenin yazarıdır.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir