Assos’un Sorunları ve Çözüm Önerileri Tartışıldı

Assos’un Sorunları ve Çözüm Önerileri Tartışıldı
14 Şubat 2014

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar başkanlığında Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi sınırları içerisinde yer alan Assos’un sorunlarına çözüm aramak ve bu çözüm önerilerini tartışmak amacıyla geniş katılımlı bir toplantı düzenledi.

Toplantıya Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Ayvacık Kaymakamı Gökay Özkan, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Albay Enver Aydın, İl Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, Sahil Güvenlik Grup Komutanı SG Albay Hasan Tunay, İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Tekin, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu yöneticileri, turizm sektörü mensupları, kazı heyetleri, bölgede bulunan muhtarlar ve belediye başkanları katıldı.

Assos’un ulaşım sorunları, turizm yatırımları, otopark sorunları, çevreye atılan molozların ve katı atıkların toplanarak bertaraf edilmesi, deniz kirliliğinin önlenmesi, bölgede yapılan kazılar ve restorasyonlarla ilgili olarak tüm kesimlerin katıldığı toplantıda sorunlar ele alındı ve çözüm önerileri tartışıldı.

Assos’un temizliğine ve doğal güzelliklerinin korunmasına vurgu yapan Vali Ahmet Çınar, bunun için kontrol mekanizmalarının işletilmesi ve temizlik ekiplerinin kurulması gerektiğini, bu konuda da her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Toplantının ardından Vali Çınar, Nekropolis, Akropolis ve Agora kazı alanına giderek Kazı Heyeti Başkan Yardımcısı Araştırma Görevlisi Arkeolog Caner Bakan’dan kazı çalışmaları ve restorasyonlar hakkında bilgi aldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir