“Assos’un UNESCO süreci iyi yönetilmeli”

07 Aralık 2017

Kent Müzesi’nin bu haftaki konuğu “ Arkeoloji Sohbetleri; Assos” sohbet konusu ile ÇOMÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan oldu.

İlk olarak sponsorlara ve çalışmalarında yardımcı olan öğrencilere teşekkür ederek sohbetine başlayan Nurettin Arslan, 2017 senesinde gerçekleştirdikleri kazı çalışmalarından bahsetti. 2017 senesinde genel olarak onarım üzerinden ilerlediklerini dile getirirken Assos kazı alanı çevre düzenlemesine de değindi. Çok kazı yapmanın genel olarak korunma imkanını kısıtladığını belirtirken makbul olanın az kazı yaparak korumayı da göz ardı etmemek olduğunu belirtti. Görsellerle desteklenen sunumda geçen sene paylaşılan çalışma alanlarında devam eden çalışmaların yanı sıra yeni buluntular da paylaşıldı. Nurettin Arslan’ın sunumunun ardından kazı ekibi ile birlikte çalışan ÇOMÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi araştırma görevlisi Erdem Salcan Assos’un UNESCO’nun geçici dünya mirası listesine alınmasına dair bilgileri paylaştı. Salcan, Assos’un UNESCO listelerinde farklı tanımlar altında yapılan kabulde antik kent ile sınırlı kalmayarak çevresi ile birlikte kültürel peyzaj mekanı olarak da kabul edilebileceğini belirtirken bunun için yapacakları çalışmalara değindi. Sürecin iyi yönetilmesinin önemine de vurgu yaptı. Sunumların ardından Ocak ayının ilk Çarşambasında görüşülmek üzere Arkeoloji sohbeti sona erdi.
Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 13 Aralık 2017 Çarşamba saat 18.30’da Ahmet Kolkoparan kolaylaştırıcılığında “Eski Kent Fotoğrafları Okuma III” etkinliği gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir