Atalık: “Domuz Gribine Yakalanan 4 Öğrencimizin Durumu İyi”

Atalık: “Domuz Gribine Yakalanan 4 Öğrencimizin Durumu İyi”
18 Kasım 2009

Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, domuz gribine yakalanan 4 öğrencinin durumunun iyi olduğunu açıkladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı ile Sağlık İl Müdürü Dr. İlhan Güney’in de katıldığı bir basın toplantısı yapan Vali Abdülkadir Atalık, Gazi İlköğretim Okulu’nda 4 öğrencide domuz gribi görüldüğünü doğrulayarak, “Daha önce bu hastalık konusunda tedbirlerimizi almıştık. İlk defa bu hastalık Çanakkale’de öğrencilerimizde tespit edildi. Tabii bu bizim beklediğimiz bir şeydi. Bu konudaki tedbirlerimizden birisi de okullarımızda devamsızlığın günü gününe takip edilip Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Sağlık İl Müdürlüğü’ne bildirilmesiydi. Sağlık İl Müdürlüğü dikkat çekici bir durum olması halinde öğrencilerden numune alıp tahlile gönderecekti. Bu tahlil, Gazi İlköğretim Okulu’ndaki öğrencilerimize örnekleme usulü ile yapıldı. Gazi İlköğretim Okulu’nda 4 öğrencimizde domuz gribi tespit edildi. Bir tedbir olarak okulu hafta sonuna kadar tatil ettik. 4 çocuğumuzun da durumu iyi. Arkadaşlarımız onların sağlık durumlarını takip ediyor. Ağır bir vakamız yok” dedi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ DEVAMSIZLIKLARI TAKİP EDİYOR

İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı ise bugüne kadar okul idarecilerinden sınıf mevcutları hakkında bilgi aldıklarını belirterek, “Bu devamsızlıklarla ilgili bilgiler bize günü gününe geliyor. Son olarak Gazi İlköğretim Okulu’noda 48 kişilik sınıf mevcudunun 22’sinin devamsızlığını gördük. Bu gelen bilgiyi de Sağlık İl Müdürlüğü’ne bildirdik. 4 örnekten alınan numuneler tahlil için İstanbul’a gönderildiğinde bu öğrencilerimizin domuz gribi olduğu kesinleşti. Alınan karar gereği okulumuzu İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile hafta sonuna kadar tatil ettik” diye konuştu.

Sağılık İl Müdürü Dr. İlhan Güney ise domuz gibi vakası çıkınca okulu hafta sonuna kadar tatil ettiklerini, merkezde diğer okullarda şu an tatilin söz konusu olmadığını söyledi. Güney, “Devamsızlıkları ciddi bir şekilde inceliyoruz. Bir yerde kümelenme var mı ona bakıyoruz. Bizim için kümelenme olup olmaması önemli. Bütün sınıflarda 2-3 tane devamsızlık olabilir. Çünkü mevsim buna uygun. Soğuk algınlığa da şu an domuz gribi ile çok karışıyor. O yüzden biz bu takiplerimize devam edeceğiz” dedi.

Vali Atalık, “Domuz gribi aşışı vurulacak mısınız?” sorusuna, “Zamanı gelince çocuklarımla birlikte aşı olacağım” cevabını verdi.

Bazı basın mensuplarının toplantıyı maskelerle takip etmesi dikkat çekti.

İHA

Yorumlar...
  • Zafer
    18/11/2009 17:47

    çok geçmiş olsun arkadaşlar....

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir