Ata?nın İzinde 57. Alay Yürüyüşü

25 Nisan 2014

Çanakkale Kara Savaşları’nın 99’ncu Yıldönümü Anma Törenleri kapsamında, üniversite öğrencileri, izciler, askeri lise ve harp okulu öğrencinden oluşan yaklaşık 20 bin kişi Ata’nın Yolunda 57’nci Alay Yürüyüşü gerçekleştirdi.

Genel Kurmay Başkanlığı, Çanakkale Valiliği, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü İzcilik Federasyonu ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) organizasyonunda düzenlenen Ata’nın Yolunda 57’nci Alay Yürüyüşü katılacaklar, Eceabat İlçesi’ne bağlı Kocadere Köyü’nde kamp kurdu. Yürüyüş öncesinde Türk Kızılayı ile Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanlığı tarafından hazırlanan ve 99 yıl önce tümü şehit olan 57’nci Alay askerlerinin son yediği yemek ‘Kırık buğday çorbası’ dağıtıldı. Etkinliğe katılan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da çorba kazanını başı geçip bir süreliğine çorba dağıttı. Daha sonra Bakan Kılıç ve beraberindeki Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ile AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, yürüyüşe katılan gençlerle birlikte, tıpkı 99 yıl önce 57’nci Alay askerlerinin yaptığı gibi sabah namazını kılıp yola koyuldu.

Bakan Kılıç’ını yanı sıra 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş, Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, 2’nci Kolordu Komutanlığı 18’inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ferhat Özgen, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin ve çok sayıda rütbeli asker de saat 06.00’yı gösterdiğinde, Yarbay Mustafa Kemal’in 25 Nisan 1915 sabahı düşman çıkarmasını haber alınca, savaşların kahraman birliği 57’nci Alayı Conkbayırı’na göndererek; “Size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” sözleriyle tarihe geçen o günü 99 yıl sonra yeniden yaşatan yürüyüşe başladı.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir