Ata’nın İzinde 57. Alay Yürüyüşü Etkinlikleri

Ata’nın İzinde 57. Alay Yürüyüşü Etkinlikleri
25 Nisan 2009

Genelkurmay Başkanlığı, ‘Ata’nın İzinde 57. Alay Yürüyüşü’ etkinleri çerçevesinde Çanakkale’ye basın turu düzenledi.

Çanakkale Savaşlarını Anma ve Kara Zaferi’nin 94. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Genelkurmay Başkanlığı ile Ulusal Öğrenci Konseyi’nin işbirliğiyle düzenlenen ‘Ata’nın İzinden 57.Alay Yürüyüşü’ etkinleri başladı. Bigalı Köyü yakınlarındaki kamp alanındaki etkinliklere, 45 üniversiteden 5 bin 500 öğrenci ve 3 harp okulunda askeri öğrenciler katılıyor. Kamp alanına, Türk Kızılayı’nın desteğiyle 500 çadır kuruldu.

Etkinlikler kapsamında, akşam saatlerinde 57. Alay’ın tanıtım filmi izlendi. Boğaz Komutanlığı Bandosu’nun konserinin ardından Genelkurmay ATASE Başkanlığı Mehteran Bölüğü gösteri yaptı. Halk müziği sanatçıları Neslihan Çınar ve Esat Kabaklı’nın programlarıyla devam eden etkinlikte zeybek oyunlarıyla folklor gösterisi yapıldı. Açık havadaki etkinliğe katılan üniversite öğrencilerine battaniye dağıtıldı. Gençler, 10.Yıl Marşı ve 57. Alay Marşı’nı coşkuyla söyledi. Bandonun çaldığı diğer popüler şarkılara da eşlik eden öğrenciler zaman zaman ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ sloganı attılar.

Etkinliğe, 1.Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak ile 18.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gökhan Gökay da katıldı.

Etkinlikte, 25 Nisan’da 57. Alay’ın yaşadığı sıkıntıların öğrencilere yaşatılması amaçlanıyor. Etkinliğe ayrıca, Kırgızistan Manas Üniversitesi’nden ve Türkiye’de öğrenim gören bazı Azeri öğrenciler de katılıyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir