Atatürk, Ölümünün 72. Yıl Dönümünde Çanakkale’de Törenlerle Anıldı

Atatürk, Ölümünün 72. Yıl Dönümünde Çanakkale’de Törenlerle Anıldı
10 Kasım 2010

Atatürk, ölümünün 72. yıl dönümünde Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de törenlerle anıldı.

Çanakkale’deki törenlere bu yıl Avustralya’dan gelen Gelibolu Ruhu Derneği Başkanı Warren Featherb ve üye Micheal Mummery de katıldı.

Çanakkale’deki törenler, sabah Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başladı. Vali Vekili Hüseyin Kulözü, Boğaz Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercüment Tatlıoğlu ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının Atatürk Anıtı’na çelenk koymasının ardından, iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Saat 09.05’te sirenlerin çalınmasının ardından alandaki tören sona erdi.

Öte yandan, Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ÇOMÜ Günleri etkinliği kapsamında Avustralya’dan Çanakkale’ye davet edilen Gelibolu Ruhu Derneği (The Spirit Of Gallipoli) Başkanı Warren Featherb ve üye Micheal Mummery de bu yıl ilk kez Atatürk’ü anma törenlerine katıldı. Çanakkale Muharip Gaziler Derneği Başkanı Necdet Erdinç ile birlikte Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören alanına gelen Avustralyalı emekli askerlerle Boğaz Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercüment Tatlıoğlu ile ÇOMÜ Rektörü Ali Akdemir yakından ilgilendi. Çanakkale’de bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Gelibolu Ruhu Derneği Başkanı Warren Featherb ve üye Micheal Mummery, “Bizler 95 yıllık dostluğun sembolü olarak burada bulunuyoruz. Atatürk’ün de önemini bildiğimiz için buradayız ve onu anıyoruz. Kardeşlik içinde yıllardır dostluğumuz sürüyor. Atatürk’ün, ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünü de sonuna kadar benimsiyoruz” dedi.

GELİBOLU?DA 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA TÖRENİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 72. yıl dönümünde Gelibolu?da düzenlenen törenlerle anıldı.

Gelibolu?daki ilk tören, 2. Kolordu binası önündeki Atatürk büstüne Kaymakam Namık Kemal Nazlı, 2. Kolordu Komutanı Recai Akbaş, Belediye Başkan Vekili Hakan Öztürk ve diğer protokolün çelenk sunumları ile başladı. Ardından 09.05?de saygı duruşunda bulunularak sirenler eşliğinde bayraklar yarıya indirildi. Törenin ikinci bölümüne Atatürk Kız Meslek Lisesi konferans salonunda devam edildi. Buradaki tören de saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması başladı. Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Gelibolu Lisesi Öğretmeni Erdal Şahin, Atatürk?ün kurduğu cumhuriyetin ne şartlar altında bu günlere geldiğini anlattı. Daha sonra ?Bilinmeyen Yönleri ile Atatürk? isimli bir slayt gösterisi yapıldı. Öğrenciler tarafından şiirler okundu ve Kolordu Komutanlığında görevli Teğmen Adem Akturan tarafından sinevizyon gösterisi eşliğinde bir konuşma yaptı. Gelibolu Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan korunun söylediği şarkıda ise bir efe zeybek oynadı. Anma programı öğrenciler tarafından ?Fedakar Türk Kadını ve Atatürk? adlı anının sahnelenmesi ile sona erdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir