Atatürk, Ölümünün 73. Yıldönümünde Törenlerle Anıldı

10 Kasım 2011

Atatürk, ölümünün 73. yıldönümünde Çanakkale’de törenlerle anıldı.

Tören, sabah Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başladı. Vali Güngör Azim Tuna, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Boğaz Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan’ın yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının Atatürk Anıtı’na çelenkleri koymasının ardından 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Saat 09.05’te sirenlerin çalınmasının ardından alandaki tören sona erdi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda Çanakkale Valiliği, Boğaz ve Garnizon Komutanlığı ile Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü’nce hazırlanan “Atatürk’ü Anma Programı” gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Onsekiz Mart Üniversitesi’nden bir öğrenci Atatürk’ün Gençliğe hitabını okudu. Üniversiteden bir gurup öğrencinin Gençliğin Ata’ya cevabını okumasının ardından ise günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapıldı, şiirler okundu. Etkinlik Hasan Ali Yücel Lisesi Müdürlüğü’nce hazırlanan “Atatürk Orotoryosu”nun sunumu ile sona erdi.

ATATÜRK, ÖLÜMÜNÜN 73. YILDÖNÜMÜNDE BİGA’DA TÖRENLE ANILDI

Tören, sabah Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başladı. Kaymakam Fatih Genel, Garnizon Komutanı Sadri Boz, Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Ağrı, Belediye Başkanı Mehmet Özkan’ın yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının Atatürk Anıtı’na çelenkleri koymasının ardından 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Cumhuriyet Meydanında çelenk sunma töreninde sonra Kültür Sarayında Biga Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan anma programı gerçekleştirildi. Törende bir konuşma yapan Kaymakam Fatih Genel, Atatürk’ü özlemle andıklarını belirterek, “Bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 73. yılını idrak ediyoruz. Bu yıldönümü vesilesiyle şunu da özellikle vurgulamakta yarar görüyorum. Atatürk’ün temel felsefesi, bu ülkeyi muasırlaştırmak, milletimizin sahip olduğu imkanları güçlendirmek, Türkiye’yi birlik ve beraberlik içinde çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmaktır. Hepimizin en temel görevi, onun bu ideallerini, en ileri bir demokrasi bilinciyle hayata geçirmektir. Cumhuriyetimizin kurucucu, İstiklal mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 73. yıldönümünde rahmetle, şükranla anıyorum” dedi.

ÇSATT ATATÜRK’Ü BİGALI KÖYÜ’NDEKİ EVİNDE ANDI
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu (ÇSATT) Mustafa Kemal Atatürk’ü Eceabat ilçesine bağlı Bigalı Köyü’ndeki evinde andı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1915 yılında 18 Nisan’dan 25 Nisan’a kadar konakladığı Karargah olarak kullandığı evin bahçesinde saat 09.05’de yapılan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından konuşma yapan Topluluk Yönetim Kurulu Üyesi Eray Çalışır, Atatürk’ün hayatının Türk milleti için adanmış destansı bir yaşam olduğunu belirterek, “Türk gençleri olarak hepimize düşen ortak görev ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet’e sahip çıkmak; Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşı’nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Türk ulusu dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliğiyle aydınlık yarınlara el ele güçlü biçimde yürüyecektir. Atam, düşüncelerde ve gönüllerde filizlenen ülkünle, ilke ve devrimlerinle aydınlattığın uygarlık yolunda kararlılıkla ilerleyişimizi sürdüreceğimize manevi huzurunda bir kez daha söz veriyoruz. Bedenler ölür, fakat yapılanlar asla ölmez. Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı olan ve bize bu ülkeyi miras bırakan başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanı milleti ve bayrağı için canlarını veren tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun” şeklinde konuştu.

Törenin ardından eve çıkılarak Atatürk’ün yatağına çiçek bırakıldı. Müze ziyaretinin ardından Kocadere Hastane Şehitliği’ne de giden topluluk üyeleri Ata’ya vefa borcunu az da olsa ödemiş olmanın huzuruyla Çanakkale’ye döndü.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir