Atatürk ve Arkeoloji Kitabı Yayında

Atatürk ve Arkeoloji Kitabı Yayında
08 Temmuz 2019

Fecri Polat ve Mübarek İpek’in hazırladığı “Atatürk ve Arkeoloji” adlı kitap yayınlandı.

Çanakkale Kitaplığı etiketiyle okuyucuyla buluşan, 116 sayfadan oluşan kitabın yazarlarından Fecri Polat, Atatürk’ün arkeoloji ile olan bağını anlatan “Atatürk ve Arkeoloji” kitabı ile ilgili şu açıklamada bulunuyor:

“Atatürk, kurduğu ülkenin sağlam temellere oturması için gerekli olan şeyin tarih ve kültür bilinci olduğunu biliyordu ve bu nedenle yaşamının son anına kadar tarih ve arkeoloji ile olan ilgisini ve bağını hiç koparmadı.
Cumhuriyeti kurduktan sonra da ‘Toprağın üstündekilere ne kadar sahip çıkıyorsak, toprağın altındakilere de o kadar sahip çıkmalıyız.’ diyen Atatürk, hiçbir yabancı gücün yardımı olmadan kalkındırdığı Türkiye Cumhuriyeti’ni aynı zamanda bir bilim merkezi haline getirdi. Yurtdışından kaçan veya kendisinin getirttiği onlarca bilim adamıyla eğitim ve kültür alanında önemli adımlar attı. İşte bu kitap da Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti için bilim adına attığı yüzlerce adımdan birini içermektedir: Atatürk ve Arkeoloji.”

Arkeolojinin Türkiye’de geldiği noktada en büyük payın Atatürk’e ait olduğunu vurgulayan Polat, Kitabın önsözünde şu ifadelere yer verdi;

“Mustafa Kemal Atatürk’ün arkeolojiye olan ilgisini, arkeoloji lisans öğrencisi olduğum dönemde çok sevdiğim ve düşüncelerini her zaman önemsediğim saygıdeğer Veysel Tolun hocamın bir dersinde öğrendim. Hocamın anlattığı her sözü not aldım ve daha sonra o dönem başkanı olduğum Arkeoloji Topluluğu adına 2009 yılında çıkardığımız Arkeoper Dergisi’nde ‘Türkiye’de Arkeolojinin Başlaması ve Gelişimi’ adıyla makale olarak yayınladım. O günden sonra ise her okuduğum kitapta Atatürk’ün arkeoloji ile ilgili olan sözlerini veya ilgili yazıları not aldım ve toplamaya başladım. Bu verileri topladıkça da ‘Atatürk ve Arkeoloji’ ismiyle bir kitap olmamasını her seferinde yadırgadım. Çünkü kitabı okuduğunuzda gerçekten bugün arkeolojinin ülkemizde geldiği noktada en büyük payın Atatürk’e ait olduğunu göreceksiniz. Ülkemizin Başöğretmeninin Türk arkeolojisi için yaptıklarını anlattığım bu kitabı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde üzerimde emeği olan bütün hocalarıma armağan ediyorum.”

Atatürk ve Arkeoloji Kitabı Yayında

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir