“Atatürk ve Çocuk” Temalı Heykelin Açılışı Gerçekleştirildi

24 Nisan 2012

Çanakkale Belediyesi tarafından Kordon Boyu Düzenleme Projesi kapsamında Pirireis Caddesi Kordon girişinde yer alan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Heykeltraş Hakan Uzuner’in eseri “Atatürk ve Çocuk” temalı heykelin açılışı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı Hamza Karagöz ve çok sayıda konuğun katıldığı açılışa çocuklar ve kentliler büyük ilgi gösterdi. Açılış öncesi animasyon ekibi eşliğinde eğlenen çocuklar heykele çiçekler bıraktı.

Açılış töreninde konuşan Başkan Gökhan, “Atatürk ve Çocuk” temalı heykelin açılışının özellikle 23 Nisan tarihinde gerçekleştirildiğini belirtti. Gökhan konuşmasında;

“Laik ve demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet yolunda atılmış en büyük adımlardan biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış gününü çocuklara, yani yarınların sahiplerine duyduğu güvenin ve sevginin bir simgesi olarak armağan etmiştir. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın, çok zorlu mücadelelerin, karanlık günlerin ardından sahip olduğumuz değerlerimize sahip çıkan, koruyup kollayan bir bilinçle yetişmeleri kuşkusuz ki aydınlık yarınlarımız için çok önemlidir. Bugün burada kentimize yeni kazandırdığımız yeni bir Atatürk Heykelinin açılış coşkusunu paylaşmak üzere bir araya geldik. Heykelin yapıldığı bu alan Atatürk ve Çanakkale için çok anlamlı bir alandır. Atamız Çanakkale’ye 1915’deki büyük zaferden sonra 1934 yılında ki ikinci kez İran Şahı Rıza Pehlevi ile birlikte gelmiş ve başlangıcında bulunduğumuz bu bulvar o yıllarda tamamen insan gücü ve alın teriyle inşa edilmiştir. Atatürk İran Şahına karşı kıyıları göstererek verilen büyük mücadeleyi anlatmıştır. Biz de Çanakkale Savaşlarının en çetin çarpışmalarının geçtiği karşı kıyıya hakim bu noktaya Büyük Önder Atatürk ve onun çok sevip güvendiği değerli çocuklarımızı temsil eden bir heykelle bu alanı süslemek istedik. Atatürk’ün çocukları ne denli sevdiğini ve değer verdiğini onun tüm yaşam öyküsünden, fotoğraflarından kolayca anlayabiliriz. O, çocukların, çocukluğun saflık ve temizliğinin, dürüstlüğünün, riyasızlığının bilinciyle çocukları her şeyin üzerinde tuttu ve dünya üzerinde sadece çocukların olan bir bayramı bizlere armağan etti. Sevgili Çocuklar, çağdaş ve onurlu bir ülkenin sahiplenicileri olarak her birinize olan sonsuz inancım ve sevgimle, tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, savaşların, felaketlerin olmadığı apaydınlık bir geleceğin sizlerin olmasını diliyorum. Aslında sizler bugünün, yarının, her günün sahiplerisiniz ama bugünün tadını çıkarın, çocukluğunuzu doyasıya coşkuyla yaşayın”

dedi.

“Atatürk ve Çocuk” temalı heykelin açılışının ardından heyet, törene katılan çocuklar ve aileleri ile birlikte Kordon Boyu’ndan Tahta At Çocuk Şenliği’nin düzenlendiği Halk Bahçesi’ne kadar ellerinde Türk Bayrakları ve balonlarla şarkılar eşliğinde yürüdü.

[Kaynak: canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir