Atikhisar Barajı’ndan Sarıçay’a Salınan Su Balıkçıları Zor Durumda Bıraktı

09 Şubat 2010

Çanakkale’de sağanak yağışların ardından tamamen dolan Atikhisar Barajı’ndan Sarıçay’a salınan su, balıkçıları zor durumda bıraktı. Gece boyunca nöbet tutan balıkçılar, sandallarını kıyıya kalın halatlarla bağlamak zorunda kaldı.

Çanakkale ve yöresinde 2 günden beri etkili olan sağanak yağmurların karları da eritmesiyle Atikhisar Barajı tamamen doldu. İl Afet Acil Durum Müdürlüğü yetkilileri, barajın ve dip savak ana kanallardan iki aydır su tahliyesi yapılmasına rağmen kar yağışı ve yağmur yüzünden dereye su salındığını ifade ederek, “Sarıçay taşkın sahası içindeki otopark, minibüs durağı ile çay içinde bağlı bulunan tekne sahipleri belediye tarafından ikaz edildi. Ayrıca, Atatürk Mahallesi’ndeki vatandaşlarımız da zabıta vasıtasıyla uyarılırken, DSİ 252. Şube Müdürlüğü’ne ait 1 adet iş makinesi hazır bekletiliyor” şeklinde konuştu.

BALIKÇILAR SABAHA KADAR TEKNELERİNDE NÖBET TUTTU

Bu arada balıkçılar taşkın ihtimaline karşı teknelerinin sürüklenip denize gitmemesi için tedbir aldı. Gece boyunca teknelerinde yatan balıkçılar, barajdan akan suyla birlikte gelen kütük ve sazları temizlemek için çaba sarf etti. Teknelerini halatla kıyıya bağlayan balıkçılar, bir yandan da teknelerinin içine giren suları boşalttı. Barajdan salınan suyun Sarıçay’ın su seviyesini yükselttiğini belirten balıkçılar, “Teknelerimizi sahile daha sağlam bağladık. Gece teknelerimizde yatıp dağlardan gelen kütük ve sazların zarar vermemesi için tedbir aldık. Çok sayıda tekne yan yatmış durumda. Yetkililerin bize yardımcı olmasını istiyoruz” dedi.

Bu arada Troya Köprüsü altında zaman zaman taşmalar oldu. Vatandaşların oturduğu bankların bir kısmı sular içinde kalırken, derenin bölgedeki vatandaşlara zarar vermemesi için tedbir alındı.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir