Atölye 16/1’de Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Etkinlikleri

Atölye 16/1’de Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Etkinlikleri
22 Mayıs 2014

Çanakkale’de farklı disiplinlerden bireylerin ortak çalışma, üretim ve paylaşım mekanı Atölye 16/1’de ayrımcılığa karşı gökkuşağı film gösterimi ve söyleşi etkinliği düzenlenecek.

Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu’nun, Sivil Düşün AB Programı ile geliştirdiği proje kapsamında düzenlenecek etkinlik LGBTİ hakları konusundaki farkındalığın artırılmasını hedefliyor.

24 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’de gerçekleştirilmesi planlanan etkinlik “Verónica Videla’nın Tutkusu” isimli film gösterimi ile başlayacak ve gösterimin ardından Buse Kılıçkaya (Pembe Hayat Lgbtt Dayanışma Derneği), Gani Met (Pembe Hayat Lgbtt Dayanışma Derneği) ve BilgeTaş’ın (Pembe Hayat Kuirfest Direktörü) konuşmacı olarak katılacağı, “LGBT Hakları” konulu bir söyleşi gerçekleştirilecek.


Film Hakkında
Verónica Videla’nın Tutkusu
(Verónica Videla’s Passion, 2012)

Veronica trans bir kadındır ve iki hayali vardır: Psikoloji okumak ve Mendoza şehri eteklerinde yaşamak. Fakat iki hayali de toplumsal normlara ve yasaya aykırıdır. Veronica’nın kendisi gibi toplumun dışına atılmış arkadaşlarıyla verdiği “herhangi biri kadar” hakka sahip olma ve var olma mücadelesi transların sokaklarda özgürce dolaşmasını yasaklayan 80 sayılıKabahatlar Kanunu çerçevesinde imkansızlaşır. Tarot bakarak ve bakıcılık yaparak yaşamaya çalışan Veronica için bu kanunun öngördüğü para cezasını ödemek bile çok zordur Arjantin yapımı “VerónicaVidela’nın Tutkusu” (Verónica Videla’s Passion, 2012), genel ahlak kurallarına uymayan, yoksulluk, adaletsizlik ve erkek egemenliğinin kurbanı başka kadınların da hikâyesini anlatıyor. Kabahatler Kanunu altında Türkiye’de de birçok trans kadın mağdur edilmeye devam ediyor. Şiddetin her alanda toplumsal mutabakat çerçevesinde meşrulaştırılarak uygulandığı trans seks işçisi kadınlar, kesilen para cezalarıyla yoksulluğun şiddetini devlet eliyle de hissediyorlar.

Etkinlik Adresi
Atölye 16/1
Kemalpaşa Mah. Aslan Abla Sok. No:16/1 ÇANAKKALE
Google Maps için tıklayın: 40°08’54.7″N, 26°24’06.8″E

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir