Av. Erhan Tez’den Görevden Alınan Terzioğlu Vakfı Yöneticileri Hakkında Suç Duyurusu

21 Haziran 2011

Çanakkale’de Avukat Erhan Tez, bir süre önce Vali Güngör Azim Tuna tarafından güvenilirliklerini yitirmeleri sebebiyle görevden alınan Terzioğlu Vakfı yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Avukat Erhan Tez, bir süre önce Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna’ya basın yoluyla açık bir mektup yazarak Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfı’nda yaşanan olaylarla ilgili inceleme yapmasını istediğini belirterek, “Bildiğiniz gibi Çanakkale kamuoyumuzun ve ayrıca Onsekiz Mart Üniversitesi sebebiyle tüm Türkiye’mizin ilgisini çeken Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfı’na ilişkin bazı iddiaların açıklanması ve kamuoyunun bilgisine sunulması için Valimize medya mensupları aracılığı ile açık mektubumuzu iletmiştik. Vali Çanakkale’de yaşayan insanların iddialarını dikkate alarak, gerekli inceleme ve denetlemelerini yaptırarak 14 Haziran 2011 Salı günü medyamıza açıklamada bulundu. Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna’nın, Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfına göstermiş olduğu ilgi, dikkat, özen ve öneme biz Çanakkaleliler olarak teşekkür ediyoruz. Vakfı kuran merhum Hüseyin Akif Terzioğlu’nun iradesindeki inceliği, amacı, hassasiyeti ve vizyonu çok iyi anlayan bir devlet adamı olarak gerekli incelemeler ve tespitler yaptırmış, almış olduğu radikal kararla, Çanakkale halkını mutlu etmiş, memnun etmiş, sevindirmiştir. Yönetimden azledilen kişiler, vakıf senedindeki hükümleri hukuka aykırı olarak uyguladıkları ve bazı kişilerin çıkar ve menfaatlerini gözeterek suç işlemiş oldukları kanaati oluşmuştur. Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfında saçı bitmemiş yetimlerin ve fak-rü zaruret içindeki okumaya muhtaç gençlerin hakkı vardır. Bu nedenle, başta yeni yönetim kurulu ve danışma kurulu üyelerinin, vakfın mal varlığını, kendi mal varlıkları gibi ciddiyetle yöneteceklerine ve koruyacaklarına inanıyoruz. Devleti ve Hükümeti temsil eden Valiliğin denetlemesine karşı çıkma cüretini gösterebilen, vakıf arazilerini üçüncü kişilere peşkeş çeken, üniversitenin yüzde 20’lik hakkını vermeyen, vakıf müfettişlerince kötü yönetildiği tespit edilen, vakıf senedine aykırı olarak uzun yıllar yönetimi işgal eden ve haksız, hakkı huzur alan, vakıf ödemelerinin banka yoluyla değil de elden yapılması karşısında şüphe ve şaibe altında bulunan, eski vakıf yöneticileri hakkında, valiliğin açıklamaları da dikkate alınarak, Çanakkale Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi.

Avukat Erhan Tez, vakıf mallarının ne kadar değerli mukaddes ve kutsal olduğunu herkesin bildiğini de belirterek, “Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de Terzioğlu Vakfına sahip çıkmak, onu korumak ve kollamak Çanakkale medya mensuplarının da asli görevidir. Bu sebeple biz Çanakkale’de yaşayan milyonlar olarak valimize teşekkür ettiğimiz gibi, sizlere de ayrıca teşekkür etmeyi görev biliyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Avukat Erhan Tez, Hüseyin Akif Terzioğlu’nun vakfının kurması sırasında yanında yer alan iki kişinin halen hayatta olduğunu da belirterek, “Bu kişilerden Avukat Recep Kemahlı ile Eski Çanakkale Valisi Celalettin Tüfekçi halen hayatta bulunuyor. Bu kişilerle görüşülerek de vakıf ile ilgili geniş bilgi alınabilir. Vakfa ait senette ne şekilde hareket edileceği açıkça yazılıyor. Ancak ne var ki bu zamana kadar vakıf senedine uyulmamış. Üniversiteye yüzde 20’lik pay verilmemiş. Kiralanan yerlerden alınan ücretler cüzi miktarda kalmış. Kiraların bir kısmı banka üzerinden ödeme yapılacak olmasına rağmen elden yapılmış. Vakıfta yöneticilik yapanların iki dönemden fazla yöneticilik yapamayacağı belirtilmesine rağmen bazı yöneticiler 15 yıldır yöneticilik yapmış. Huzur hakkı dışında ikramiyeler alınmış. Vakfa ait bazı yerler üçüncü kişilere kiralanmış. Kiraların ödenmediği yerden tahliye kararı alınanlarla ne hikmekse yeniden aynı kişi ile sözleşme yapılmış. Kısacası yöneticiler vakfı zarara uğratmışlar. Bu sebeple bizler görevden alınan bu kişiler için basın aracılığı ile savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu konudaki resimi başurumuzu da ayrıca yapacağız” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir