Avcılar Mısır Tarlalarına Zarar veren Domuzlarla Mücadele Ediyor

Avcılar Mısır Tarlalarına Zarar veren Domuzlarla Mücadele Ediyor
19 Eylül 2011

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Büyükpaşa köyünde silajlık mısır tarlalarına zarar veren yaban domuzları için sürek avı düzenlendi.

Büyükpaşa köyündeki çiftçiler, büyükbaş hayvanları için ektikleri silajlık mısır tarlalarını geceleri beklemelerine rağmen sürüler halinde gelen yaban domuzlarını uzaklaştıramayınca bu soruna çözüm bulmak için sürek avı düzenleme kararı aldı. Bunun üzerine Uzunalan Köyü Avcılık ve Atıcılık Derneği Başkanı Burhan Uğur’dan yaban domuzları için sürek avı yapılması konusunda yardım isteyen köylüler, sabah saatlerinde 20 avcının katılımı ile ava çıktı. Düzenlenen sürek avında mısır tarlalarına zarar veren bir domuzu öldüren köylüler, sürek avının bundan sonra da aralıklarla devam edeceğini söyledi. Büyükpaşa köyünün kenarından geçen Koçabaş Çayı yanında ekili mısır tarlalarına 10 günden bu yana aç kalan yaban domuzlarının geceleri gelerek büyük zarar verdiğini belirten çiftçi Recep Tetik (55), “Büyükbaş hayvanlarımız için ektiğimiz silajlık mısır tarlalarını her gece sabaha kadar beklememize rağmen yine de aç kalan domuzların mısır tarlalarımıza girmesini önleyemiyoruz. Son iki gecede yaklaşık 10 ton silajlık mısırım domuzlar tarafından ezilerek zarar gördü” dedi.

Kazdağları’ndaki doğal dengenin küresel ısınma sonucu bozulması sonucunda aç kalan yaban domuzlarının ova köylerine indiğini belirten Uzunalan Köyü Avcılık ve Atıcılık Derneği Başkanı Burhan Uğur ise, “Sürek avı sonunda mısır tarlalarında yaptığımız incelemede domuzların çiftçilere büyük zarar verdiği tespit ettik” diye konuştu.

ÇANAKKALE’DE AÇ KALAN DOMUZLAR İL MERKEZİNE İNDİ
Çanakkale’de aç kalan domuzlar il merkezine kadar indi.

Gece saatlerinde dağdan sürü halinde inen çok sayıda domuz, Çanakkale-İzmir karayolu Şekerpınar mevkisinde yoldan geçmek istedi. Bu sırada hızla geçen bir araç, domuz sürüsüne çarptı. Kazada bir domuz telef olurken, diğerleri kaçtı. Domuzların şehir merkezine kadar indiğini gören bölgedeki vatandaşlar, durumdan tedirgin olduklarını belirterek, “Yıllardır burada yaşıyoruz. Yaklaşık 5-6 yıl önce bu bölgeye domuzlar inmişti. Şimdi gene bunları burada görmek bizleri şok etti. Burada bahçemiz var. Bu bahçelerde ürünlerimizi gece gündüz sulamak zorunda kalıyoruz. Bahçemizin yanında domuz sürüsünün olduğunu öğrenmek bizi şaşkına çevirdi. Sanırız domuzlar aç kaldı. Çok korkuyoruz” dedi.

Öte yandan, ana yol kenarında telef olan domuzun bölgeden kaldırılacağı öğrenildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir