Avukatlar Günü Çanakkale’de Kutlandı

05 Nisan 2014

Avukatlar Günü 2014 yılı etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu yapıldı.
Çelenk sunumuna Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan ile Baroya kayıtlı çok sayıda Avukat katıldı. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.

“5 NİSAN SADECE BİR MESLEĞİN GÜNÜ DEĞİLDİR”
Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, Avukatlar Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti;

“Bugün Türkiye’de adalet için savaşan 82 bin avukat, 79 baro ve halkımızla 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyoruz. Bilinmelidir ki 5 Nisan sadece bir mesleğin günü değildir. 5 Nisan vatandaşlarımızı hakları için yönlendiren kamu için hizmet verenlerin günüdür. 5 Nisan, insan hak ve özgürlüklerin korunması ve yüceltilmesi için çabalayanların günüdür. Bugünü kutlayan biz avukatlar, etkisizleştirmeye, sindirilmeye çalışan bir meslek gurubuyuz. Fakat kimsenin önünde eğilmemiş bir topluluğuz. Ne cüppelerimizi iliklemeyi, nede güç karşısında eğilmeyi düşünmemiş bir gurubuz. Çünkü bilinmelidir ki bu ülkede her avukat; demokrasinin teminatı, özgürlüklerin güvencesidir. Bu ülkede her avukat; yargının kurucu unsuru, hukukun üstünlüğünün garantisidir.

“SEBEBİ, HUKUK DEVLETİNİ İÇİNE SİNDİREMEYENLERDİR”
Yakın zamanda Anayasa’ya aykırı biçimde Hakimler ve Savcılar Kanununda değişiklikler yapılmışsa, İnternet Yasası’nda özgürlüğe darbe vurulmuşsa, Emniyet ve Yargıda, Hukuka aykırı idari işlemler olmuşsa, Adil yargılama hakkı defalarca ihlal edilmişse ve benzeri hadiseler vuku bulmuşsa; bunun sebebi, hukuk devletini içine sindiremeyenlerdir. Bugünden itibaren yöneticilerin; avukatlar için mesaj yayınlamadan öte adım atmalarını bekliyoruz. Bağımsız yargı için her zamankinden daha fazla omuz vermelerini bekliyoruz. Bağımsız yargı için özgür savunma istiyoruz. Çağdaş bir avukatlık kanunun hızla meclisten geçmesini bekliyoruz. ‘Silahların Eşitliği’ prensibi gereğince iddia ve savunma makamları arasındaki dengesizliğin bitirilmesini istiyoruz. Kamuda ve özel çalışan avukatların, stajyer avukatların, emekli avukatların; ücret sıkıntılarının, özlük haklarının ve vergisel sıkıntılarının giderilmesini talep ediyoruz. Hukuk eğitiminin gözden geçirilmesini talep ediyoruz.Tüm bunlar ve sayamadığım talepler için biz avukatlar; ısrarcı, takipçi ve mücadeleci olacağız. Bugün aracılığıyla belirtmeliyim ki Avukatlar; hukuku egemen kılma kararlılığındadırlar.Avukatlar; Atatürk’ün gösterdiği hedefte ilerlemek için görev başındadır. Bugün vesilesiyle başta Baromuza bağlı olarak görev yapan avukatlar olmak üzere ülkemiz genelinde tüm meslektaşlarımıza tebriklerimizi sunarken,vefat etmiş meslektaşlarımızı rahmetle anıyor, yaşayan duayenlerimize saygılar sunuyorum. Son olarak güçlü biçimde diyoruz ki; Adalet mülkün temeliyse, savunma da adaletin temelidir. Avukat Yoksa Hukuksuzluk, Hukuk Yoksa Huzursuzluk vardır. ‘Herkes İçin Adalet, Adalet İçin Avukat’ diyerek, 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyor, herkese saygılarımızı sunuyoruz.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir