Avustralya ve Yeni Zelanda Anıtlarında Anma Töreni

25 Nisan 2012

Anzak Törenlerinin 97. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında sabah gerçekleştirilen Şafak Ayini’nin ardından Avustralya Anıtı’nda da ayrı bir tören düzenlendi. Törene katılanlar arasında bulunan 9 aylık Avustralyalı bebek ise ilgi odağı oldu.

Avustralya Anıtı’ndaki (Lone Pine) tören, Avustralya Ordu Bandosu ve Korosu’nun konseri ve Avustralya Muhafız Birlikleri tarafından oluşturulan merasim kıtasının yerini alması ile başladı. Törende bir konuşma yapan Avustralya Başbakanı Julia Gillard, 97 yıl önce yaşanan savaşa katılan Anzakların genç ve deneyimsiz olduklarını belirterek, “Bu askerlerimizin çok azı profesyoneldi. Çoğu muharebede yeniydi. Kendilerine Avustralya İmparatorluk Kuvvetleri deniliyordu. Fakat 240 günlük bu cehennem sona ermeden önce, ölümlüler arasında yeni bir isime sahip oldular. Austerlitz ve Waterloo gibi üstün savaş nişanlarına sahip Fransız ve Britanyalı silah arkadaşlarının aksine Anzaklar, bel bağlayacakları ya da kendilerini savunacakları bir geleneğe daha büyük bir şey yaptı. Anzaklar buraya geldiğinde bizim ulusal bağımız yeniydi. Milletimizin yasaları ve kurumları 1901 yılında oluşturuldu. Fakat burada, 1915’te onun ruhu ve özüne damga vuruldu. Bizleri izleyen dünyanın gözleri önünde bu bizim ilk ulusal eylemimizdi ve yalnızca devlet adamları ya da diplomatların değil, sıradan askerlerin gerçekleştirdikleri bir eylemdi. Ulusun çocukları Gelibolu’nun askerleri olmuştu. Bu muharebe 8 bin 700 Avustralyalının hayatına mal oldu. Bugün buraya Anzakları ve umuyorum az da olsa bizleri de tanımlayan değerlerin onuruna geldik. Burada zafer kazanılmadı ancak bu yerde zorlu bir ders çıkarıldı ve anlam kazanıldı. Bu kıyılarda zafer mümkün değildi. Anzakların hiçbir zaman geçemeyecekleri bir sınavdı. Onlar daha büyük ve daha zorlu bir sınavı geçtiler. Avustralya İmparatorluk Kuvvetleri (AIF) 1. Tabur’dan Teğmen Noel McShane’in gelecek kuşaklara, ‘Umarım Avustralya’da sizler, bizlerden utanç duymuyorsunuzdur; biz kendi payımıza düşeni yaptık ve hiçbir şekilde suçlanmamalıyız’ demişti. Hayır, biz sizlerden utanç duymuyoruz. Çünkü bu yerde hiçbir utanç yoktur ve hiçbir zaman sizleri unutmayacağız” dedi.

Avustralya Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Mareşal Geoff Brown ise, “Burada bu mezarların yanında dururken bu mekanın bizde oluşturduğu keder yüreğimizi burkuyor. Aradan geçen bunca yıldan sonra bizim buradaki varlığımız savaştaki askerlerin özlemini çektiği evleri ve aileleri ile bağlantıların, Gelibolu deneyiminin halen var olduğunu gösteriyor” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından ilahiler okunup dua edildi. Tören, anıta çelenklerin konulması ve ulusal marşların çalınması ile sona erdi.
Öte yandan tören esnasında sunucunun Türk Muharip Gazileri anons etmesi üzerine binlerce Avustralyalı ve Yeni Zelandalı ayağa kalkarak gazilerimizi alkışladı. Türk gaziler de Anzaklara alkışlarla karşılık verdi.

Törene katılanlar içinde yer alan 9 aylık Aliyaa Otoole isimli Avustralyalı bebek ise ilgi odağı oldu.

Avustralya Başbakanı Julia Gillard da tören öncesi yaklaşık yarım saat Anzaklarla sohbet edip fotoğraf çektirdi. Avustralya ve Yeni Zelandalı Anzaklar, törenin ardından mezarları ziyaret edip çiçek bıraktı.

Törene Avustralya Başbakanı Julia Gillard, Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Nathan Guy, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, büyükelçiler ile çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

ANZAK TÖRENLERİ SONA ERDİ
Anzak Törenlerinin 97. yıl dönümü etkinlikleri, Avustralya Anıtı’nın ardından Yeni Zelanda Anıtı’nda yapılan törenle sona erdi.

Conkbayırı’ndaki Yeni Zelanda Anıtı’nda düzenlenen tören, Yeni Zelanda Bandosu’nun konseri ile başladı. Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Nathan Guy’ın konuşmasından sonra, çelenk koyma töreni yapılarak barış duaları ile anma kasidesi okundu. Tören, ulusal marşların çalınması ile sona erdi.

Yeni Zelanda Anıtı’nda gerçekleştirilen programla Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzak Törenleri sona erdi. Törene; Avustralya Başbakanı Julia Gillard, Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Nathan Guy, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, büyükelçiler ile çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

Öte yandan, Anzak Koyu’ndaki Şafak Ayini ile Avustralya ve Yeni Zelanda Anıtlarında düzenlenen törenlere katılan binlerce Avustralya ve Yeni Zelandalı turist, daha sonra savaşın yaşandığı bölgeyi gezdi. Anzakların Antalya ve Kuşadası’nı gezdikten sonra ülkelerine geri dönecekleri öğrenildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir