Avustralya Dışişleri Bakanı Çanakkale’de

Avustralya Dışişleri Bakanı Çanakkale’de
23 Nisan 2009

25 Nisan Anzak törenlerine katılmak üzere Çanakkale’ye gelen Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith, Avustralya ve Türkiye arasında 94 yıl önce cereyan eden bu korkunç tarihi olay sonucunda saygı ve dostluğa dayalı bir ilişki doğduğunu söyledi.

Anzak törenleri sebebiyle Çanakkale’ye gelmesinin ardından ilk olarak Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı ziyaret ederek bölgedeki anıtları ve mezarları gören Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith, daha sonra Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık’ı makamında ziyaret etti. Avustralya’nın Türkiye Büyükelçisi Peter Doyle’nin de katıldığı ziyarette basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Stephen Smith, Çanakkale’nin Avustralya açısından öneminin çok büyük olduğunu belirterek, “Avustralyalılar için Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı ziyaret etmek çok kutsal ruhani bir yeri ziyaret etmek gibi. 94 yıl önce 25 Nisan günü askerlerimizin fedakarlıklarını anmak üzere buraya geliyoruz. Aynı zamanda da bizlere karşı savaşan Türk askerlerinin fedakarlıklarını da bu vesileyle anıyoruz. Avustralya ve Türkiye arasındaki 94 yıl önce cereyan eden bu korkunç tarihi olay sonucunda saygı ve dostluğa dayalı bir ilişki doğdu. İki ülke arasındaki bu iyi ilişkiler sadece bununla sınırlı değil. Uluslararası toplumda örneğin G-20 ve Birleşmiş Milletler’de de çok iyi yakın işbirliği ve çalışmalarımız var. Genç bir kuşak bu korkunç trajediden zarar gördü, acı çekti. Fakat bundan iyi bir dostluk doğdu. Bu sebeple de Türkiye’yi ilk kez ziyaret ediyor olmak bana ayrı bir heyecan veriyor” dedi.
Gelibolu Yarımadası’nı ilk kez ziyaret ettiğini de belirten Dışişleri Bakanı Stephen Smith, “Bu yeri gezerken çok duygusal anlar yaşadım. Bu yeri ziyaret etmek bizim için kutsal bir yeri ziyaret etmek anlamına geliyor. Buradaki anıtları ve mezarları sessizce gezerken insan oldukça heyecanlanıyor. Burayı gezerken hayatlarını kaybedenlerin fedakarlıklarına karşı saygılarımızı sunmak için buraya geliyoruz. Bunlar aynı zamanda Avustralya’nın sahip olduğu değerleri de temsil ediyor” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Atalık ve konuk Dışişleri Bakanı, günün anısına birbirlerine çeşitli hediyeler verdi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir