Avustralya Gazi İşleri Bakanı’ndan ÇOMÜ’ye Kitap Bağışı

23 Nisan 2011

Avustralya Gazi İşleri Bakanı Warren Snowdon, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) bünyesinde kurulan Avustralya-Türk Kültür Merkezi’ne ülkesinden getirdiği 26 adet kitabı bağışladı.

ÇOMÜ Avustralya-Türk Kültür Merkezi’ne ziyaretinde Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner tarafından karşılanan konuk bakan, beraberinde getirdiği 26 adet kitabı merkeze bağışladı. Törende bir konuşma yapan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, kitap bağışı sebebiyle Bakan Warren Snowdon’a teşekkür ederek, “Bundan sonraki dönemde de bu dostlukların devamını ve birlikte hareket etmeyi niyet ediyoruz” dedi.

Avustralya Gazi İşleri Bakanı Warren Snowdon ise, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile kurulan bu birlikteliğin ileride daha güçleneceğine inandıklarını belirterek, “Bu birlikteliğin önemi, özellikle Anzak Günü’nün 100. yıldönümüne yaklaşmamız sebebiyle daha da artıyor. Bundan sonra ülkelerimizin tarihi dışında, geleceğine de önem vereceğiz.1. Dünya Savaşı’nda aramızda olan savaşlardan böyle bir dostluğun doğmazı gerçekten çok güzel. Bundan daha da önemlisi, bu dostluğun karşılıklı saygıdan doğmasıdır. İleride de bu işbirliğini devam ettirmek istiyoruz” diye konuştu.

Bakan Warren Snowdon, konuşmasının sonunda, üniversiteye hediye ettiği 26 kitap arasından “Simpson ve Eşeği” isimli çocuk kitabı hakkında açıklamalarda bulundu. Çanakkale Savaşı sırasında eşeği ile yaralı Avustralyalı askerleri ön saflara taşıyan bir askerin hikayesinin anlatıldığı kitaba ilişkin Bakan Snowdon, “Bu sayede çocuklarımız tarihlerini o yaşlarda anlayıp, ona sahip çıkıyorlar” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir