Avustralya Yeni Büyükelçisinden Vali Ahmet Çınar’a Ziyaret

01 Mart 2014

Avustralya yeni Büyükelçisi James Larsen, Gazi İşleri Müsteşarı Matt Mckeon, Çanakkale Avustralya Konsolosu Nicholas Sergi ve beraberindeki heyet Vali Ahmet Çınar’ı makamında ziyaret etti.

Vali Ahmet Çınar “Avustralya Büyükelçimiz yeni atandı. Heyeti ile birlikte ilk ziyaretlerini ilimize yaptılar. Dolayısıyla bizde kendileriyle tanışmış olduk. İyi konulara temas ettik. İlimizde görmekten şeref duyuyoruz, İşbirliğimiz geçmişten bugüne kadar nasıl geldiyse daha da güzelleştirerek, geliştirerek devam ettireceğimiz yönelik sözlerimiz oldu. Tebrik ediyorum ve yeni görevlerinden dolayı başarılarını diliyorum” dedi.

Büyükelçi James Larsen “Türkiye’nin ve Çanakkale’nin Avustralyalı vatandaşların kalbinde önemli bir yere sahip. Benim için burada bulunmak büyük bir onur. Tabii ki Çanakkale, Avustralyalı vatandaşların kalbinde çok önemli bir yer taşımakta. Benim için Türkiye’de ilk resmî ziyaretimin Çanakkale’ye olması çok anlamlı. Türkiye ile ortak tarihimiz, yaklaşık yüz yıla dayanıyor ve bunun üzerine kurulmuş çok sıcak, iyi bir ilişkimiz olduğunu söylemekten mutluluk duyuyorum. Böylesi trajik bir olaydan sonra, bugün olduğu gibi sıcak ve harikulade bir ilişki kurabilmek çok büyük başarı. İşte bu yüzden, Türkiye ve özellikle Çanakkale, Avustralyalıların kalbinde çok önemli bir yer tutmaktadır” dedi.

Görüşmenin ardından Vali Ahmet Çınar, Avustralya Büyükelçisi James Larsen’e günün anısına seramik hediye ederek Valilik Şeref Defterini imzalattı. Büyükelçi James Larsen de, Vali Ahmet Çınar’a, Çanakkale Savaşları sırasında çekilmiş bir fotoğraf hediye etti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir