Avustralyalı Turistin Organı Bir Türk’e Hayat Verecek

24 Kasım 2011

96 yıl önce gerçekleşen Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden amcanın mezarını ziyaret etmek için ailesi ile birlikte Avustralya’dan Çanakkale’ye gelen 67 yaşındaki Bruce Dougle Hamilton, beyin kanaması sonucu hayatını kaybedince ailesi örnek bir davranış sergileyerek organlarını bağışladı.

Avustralya’dan eşi Betty Jean, kızları Alice Fay ve Fiona Helen ile birlikte Çanakkale’ye gelen 67 yaşındaki Bruce Dougle Hamilton, 96 yıl önce Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden amcasının mezarını ziyaret etmek için Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’na gitti. Gün boyu ailesi ile birlikte tarihi yarımadayı gezen Hamilton, amcasının da mezarını bulup başında dua etti. Yarımadayı gezdikten sonra akşam otele geçen Hamilton, gece saatlerinde rahatsızlanarak Çanakkale Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Yapılan tetkiklerde beyin kanaması geçirdiği tespit edilen 67 yaşındaki Avustralyalı turistin tedavisine başlandı. Ancak yapılan bütün müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşen Bruce Dougle Hamilton’un durumu ailesine bildirildi.

Organ Bağışı Çanakkale İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, Avustralya vatandaşı Bruce Dougle Hamilton’un yapılan bütün müdahalelere rağmen beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine durumun ailesine bildirildiğini belirterek, “Aile bireyleri organ bağışı konusuna çok sıcak yaklaştılar. Daha önce de şahıs organlarını bağışlamış. Bu sebeple aile organlarının Türkiye’de bağışlanmasına karar verdi. Bizlerde gerekli incelemeleri yaptıktan sonra yaşı ve daha önce geçirdiği ameliyatları göz önüne alarak sadece karaciğerini almaya karar verdik. Ankara’dan Malatya’ya giden ambulans uçakla ilimize gelen Malatya İnönü Üniversitesi’nden Doç. Dr. Burak Işık ve Op. Dr. Volkan İnce nezaretinde karaciğer alınarak Malatya’ya götürüldü. Avustralya vatandaşının Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden amcasının yattığı topraklarda kendi organları ile bir Türk’e hayat erecek olma gerçekten çok duygulandırıcı bir davranış” dedi.

Öte yandan organ nakil kararını veren Bruce Dougle Hamilton’un kızı Alice Fay ise babasının organı ilebir kişinin hayatının kurtulacak olmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Babam organ bağışı konusunda çok hassastı. Bizde organlarının bağışlanması konusunda karar verdik. Organlarının ve dokularının başka hayatları kurtarması için bağışlanmasına onun adına biz karar verdik. Türk halkı seyahatimiz sırasında ve hastanede geçirdiğimiz sürede bizlere çok destekçi oldu. Bunun için de ayrıca teşekkürlerimizi ifade etmek isteriz. Özellikle de Çanakkale halkı oldukça yardımsever ve bizim bu hastalığımız süresince de bize yardımcı oldu. Çanakkale Devlet Hastanesi’nin hizmet kalitesi oldukça iyi ve birinci derece hizmet sunduğunu belirtmek isteriz. Bu yüzden hastanenin doktorları, hemşireleri, görevlileri ve özelliklede doktor Selim Sağmanlı’ya teşekkür ederiz. Bizde başka insanların hayat bulabilmesi için babamızın organlarını bir şükran ifadesi olarak, başka hayatların kurtarılması bağlamın bağışladığımızı ifade etmek isteriz” dedi.

Malatya İnönü Üniversitesi’nden Doç. Dr. Burak Işık ise, alınan karaciğerin Malatya’da 54 yaşında bir erkek hastaya nakledileceğini belirtti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir