Ayakları Kesilen Kimsesiz Yaşlı Adamın Dramı

Ayakları Kesilen Kimsesiz Yaşlı Adamın Dramı
29 Ocak 2010

Çanakkale’de şeker hastalığı sebebiyle bir ayağı kesilen, diğer ayağını da ameliyat sebebiyle kullanamayan kimsesiz yaşlı adam, evinde ölüm kalım savaşı veriyor.

1990 yılında yakalandığı şeker hastalığının ardından tedavi olmasına rağmen ayaklarını kesilmekten kurtaramadığını belirten 60 yaşındaki Saim Akçay, “Daha önce annemde de bu hastalık vardı. Genetik olarak bana da geçmiş. Bundan haberim yoktu. 1990 yılında şeker hastası olduğumu öğrendim. Tedavime başlanmasına rağmen maalesef bu hastalık her geçen gün ilerledi ve 2004 yılında sol ayağım tutmaz hale geldi. Bunun üzerine 2009 yılında Devlet Hastanesi’nde ameliyat oldum. Doktorlar 2 parmağımı kesecekti.

Ancak ameliyat sırasında sol ayağımı kurtaramadıkları için kesmişler. Ardından hastalık diğer ayağımı da etkiledi. Çanakkale Devlet Hastanesi’nde gerekli tedavimin ardından bu kez Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gittim. Burada da sağ ayağımı ameliyat ettiler. Çekmediğim çile kalmadı” dedi.

“AYAKLARIM OLMADIĞI İÇİN TEK BAŞIMA YAŞAYAMIYORUM”

Çanakkale’de yıllarca seyyar balıkçılık ve taksicilik yaptığını anlatan Saim Akçay, “Bağ-Kur’dan emekli oldum. Annem, babam ve kardeşlerim yıllar evvel öldü. Bir yakınım olmadığı için de il merkezinde bir evde kirada yaşıyorum. Ayaklarım olmadığı için evde tek başıma ihtiyaçlarımı gideremiyorum. Tuvalet ihtiyacım olduğunda sürünerek oraya kadar gitmeye çalışıyorum. Ekmek ve yemek ihtiyacımı ise komşularımın yardımıyla karşılıyorum. Ancak bu da belirli bir yere kadar oluyor. Kış mevsimindeyiz. Ben burada soba yakamadığım için elektrikli bir soba ile ısınmaya çalışıyorum. Elektrikler kesildiğinde battaniyenin altına giriyorum. Bu şekilde ne kadar yaşarım bilmiyorum. Ne olur bana yardım etsinler. Tek başıma yaşamak bana çok zor geliyor. Keşke ailem olsaydı da bana baksaydı. Yaz gelse biraz rahatlayabilirim. Bir ayağımın olmaması, diğerini de ameliyat sebebiyle kullanamamam beni zor durumda bırakıyor. Hayırseverlere ve yetkililere sesleniyorum: Ne olur benim sesimi duyun. Beni buradan kurtarıp insanca yaşayabileceğim bir yere yerleşirin. En azından bakımım sağlansın” diyerek kendisine yardım eli uzatılmasını istedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir