Ayvacık ile Midilli’deki Liseler Arasında Kardeş Okul Projesi Hayata Geçiyor

02 Nisan 2012

“Ayvacık – Midilli Dostluk Köprüsü” Projesiyle, Ayvacık halkının uzun yıllardır ışıklarını seyrettiği ve sadece altı mil uzaklığındaki Midilli Halkı ile yakından ilişkiler kurulmaya başlandı.

Yunanistan’ın ülkemize en yakın adası olan Midilli’den Ayvacık’a dostluk köprüsü kuruluyor. Ayvacık’ta bulunan Ayvacık Anadolu Öğretmen Lisesi ile Midilli Ege Üniversitesi Özel Model Lisesi arasında kardeş okul projesi hayata geçiriliyor. Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan Çanakkale’nin Ayvacık İlçesine gelen Midillili gençler ile Ayvacıklı gençler arasında dostluk bağları kuruluyor. Ayvacıklı öğrencilerle bir araya gelen Midillili öğrenciler, Assos’ta bulunan Dove Hotel’de öğle yemeğinde buluştular ve her iki tarafta birbirine hediyeler takdim etti.

“Bir denizin iki yakasını buluşturmaktan son derece mutluyuz”
Ayvacık Kaymakamı Necmi Akman’ın da katıldığı organizasyonda objektiflere güzel kareler yansıdı. Burada düşüncelerini paylaşan Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, “Uzun yıllardır aslında birbirine çok yakın iki kültürden söz ediyoruz. Gece ışıklarını izlediğimiz, manzarasını seyrettiğimiz Midillili dostlarımızla gönül köprülerini kurmaya başladık. Daha öncelerde Ayvacık ve Midilli Belediyeleri olarak birlikte düzenlediğimiz festivallerle ilişkilerimizi başlatmıştık. Bugün bu ilişkileri bir adım daha ileri götürerek, kardeş okul projemizi hayata geçiriyoruz. Bir denizin iki yakasında bulunan kültürleri bir araya getirmekten son derece mutluyuz.” dedi.

Ayvacık Kaymakamı Akman ise, “Öğrencileri Ayvacık’ta ağırlamaktan kültürlerimizi yakından tanımaktan dolayı mutluyuz. Anadolu Öğretmen Lisemizin kardeş okulu olan Midilli Ege Üniversitesi Özel Model Lisesi’nde Türkçe, Ayvacık’ta da Yunanca’nın seçmeli dersler olması konusunda bir takım somut adımları atmış bulunmaktayız.” dedi.

Midilli’den Ayvacık’a gelen ve burada yaşıtlarıyla kardeş okul olacak olan Midilli Ege Üniversitesi Özel Model Lisesi öğrencileri ise Behramkale, Kadırga Koyu gibi bölgenin tarihi ve doğal yapısıyla ünlü bölgelerini de gezdiler. Burada düşüncelerini aktaran Midillili öğrenciler, “Işıklarını izlediğimiz Türkiye’yi daha yakından tanıma fırsatını bu gezimizde elde ettik. İlerleyen dönemlerde kardeş okulumuz Ayvacık Anadolu Öğretmen Lisesi ile daha yakından ilişkiler kuracağımız, kültürlerimizi birbirimizle paylaşacağız.” dediler.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir