Ayvacık ve Küçükkuyu Sahillerine Otomatik Tanıma Sistemi Kuruluyor

Ayvacık ve Küçükkuyu Sahillerine Otomatik Tanıma Sistemi Kuruluyor
27 Ocak 2010

Çanakkale Boğazı’nda bulunan ve gemilerin yakından takibini sağlayan Otomatik Tanıma Sistemi’nin (AIS) Ayvacık ilçesi ile Küçükkuyu beldesine kurulması amacıyla başlatılan çalışmaların son aşamaya geldiği açıklandı.

Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Çanakkale Bölge Müdürü Ender Kurt, gemilerin yakın takibini sağlayan AIS sisteminin Çanakkale Boğazı’nda başarı ile kullanıldığını belirterek, “Bunun dışında bölge müdürlüğümüz hudutları içerisinde bulunan Ayvacık ilçesi ile buna bağlı Küçükkuyu beldesi ve Balıkesir’in Ayvalık ilçesine de bu sistemin kurulması için geçtiğimiz yıl içerisinde başlatılan çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Bu kapsamda Ayvacık’ta Bektaş köyü deniz feneri üzerisi, Küçükkuyu Mıhlı Mahallesi ve Ayvacık Sarımsaklı Badavut eski karakol yanındaki bölgeye kurulacak bu sistemle ilgili yer tahsis işlemlerini tamamladık. 2010 yılı içerisinde gerekli elektrik tesisatın döşenmesi ve cihazların konulması ile Otomatik Tanıma Sistemi (AIS) bu 3 yerde de faaliyete geçecek? dedi.

AIS olarak bilinen Otomatik Tanımlama Sistemi’nin İngilizce’de “Automatic Identification System” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir tanımlama olduğunu belirten Kurt, “AIS, VHF deniz bandında çalışan bir transponder sistemidir. Bu sistem geminin adi, çağrı işareti, mevkii, o anki rotası, eni boyu, tipi, draftı tehlikeli yük varsa cinsi gibi verileri diğer gemilere veya sahile otomatik olarak iletir. Bu veri aktarımı dakikada 2 bin kez olur ve bilgiler de her iki saniyede bir güncelleştirilir. Burada SOTDMA (Self Organizing Time Division Multiple Access) adı verilen ve gemiden-gemiye yüksek güvenilirlikte ve sıklıkta iletişim sağlayan bir teknoloji kullanılmaktadır. Bu veriler diğer gemilerde veya sahilde konumlanmış olan elektronik harita gösterici (ECDIS) sistemler üzerine aktarılır. Böylece köprü üstünde bulunan elektronik harita göstericisi üzerinde civardaki bütün gemi trafiği radardaki gemi ekosu gibi görünür. Bu işaretler üzerine tıklandığında da o gemiyle ilgili bütün bilgiler belirir. Gemilerin yakın takibinin sağlandığı bu sistem sayesinde ülkemizdeki kıyılarımızın seyir güvenliği arttırılmakta, arama kurtarma çalışmaları başarı ile yürütülmektedir. Karadeniz ve Akdeniz’de kıyılarının tamamını otomatik tanıma sistemi ile kontrol eden tek ülke Türkiye’dir. Bu sistemin devreye girmesiyle boğazlarda güvenlik çok daha iyi sağlanabiliyor? şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir