Ayvacık’ta Ceviz Yetiştiriciliği Eğitimi Verildi

28 Ocak 2014

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personeli tarafından üreticilere uygulamalı olarak cevizde şekil budamasının öğretildiği metod demonstrasyonu yapıldı.

Çanakkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden ceviz bahçelerinde budama teknikleri konusunda verilen eğitimle ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İlimizde son yıllarda önemli gelişme kaydeden ceviz yetiştiriciliği ile ilgili olarak, kaliteli ve yüksek verimli üretim yapmasını sağlayabilmek maksadı ile İl Müdürlüğümüzce uygulamalı olarak Ayvacık İlçemiz, Güzelköy’de kurulu yeni tesis organik ceviz bahçelerinde budama teknikleri konusunda eğitim verildi.

İl Müdürümüz Mustafa Akkuş’un da katılımları ile Ayvacık ilçe Müdürlüğü ve İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca üreticilere uygulamalı olarak cevizde şekil budamasının öğretildiği metod demonstrasyonu yapıldı. Organik ceviz parsellerinde inceleme yapılarak, organik tarımda gübreleme yöntemleri, yeşil gübreleme anlatılarak, toprak analizinin önemi vurgulandı. Ardından Ayvacık Belediyesi toplantı salonunda ceviz yetiştiriciliğinde; bahçe tesisi, çeşit seçimi, döllenme biyolojisi, budama, sulama, gübreleme, hastalık ve zararlıları ile mücadele v.b. konularda İl Müdürlüğümüz konu uzmanları tarafından sunum yapıldı. Üreticilerin sorunları ve ihtiyaçlarının değerlendirildiği toplantı sonrasında çiftçilerden gelen talepler doğrultusunda bölgede ihtiyaç duyulan konular ile ilgili eğitim ve yayım programı planlandı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir