Ayvacık’ta Deve Güreşi Festivali Düzenlendi

05 Mart 2012

Uzun zamandır beklenen bölgenin ünlü güreşlerinden “Ayvacık Belediyesi Deve Güreşleri Festivali” Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin himayesinde halka açık ve ücretsiz olarak geçtiğimiz gün Ayvacık Panayır Alanı’nda gerçekleştirildi.

Yoğun katılımın olduğu festivalde objektiflere renkli görüntüler yansıdı. Coğrafi konumu nedeniyle Ege ve Marmara’nın buluştuğu noktada olması nedeniyle Ege, Körfez Marmara Bölgelerinin en pehlivan develeri Ayvacık’ta buluşma fırsatı elde ediyor. Bölgelerden gelen seçkin develer Ayvacık’ta güreş severlere muhteşem bir Pazar yaşattılar.

Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin himayesinde düzenlenen güreşler, öğle saatlerinde Şehitlerimiz ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Anısına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Güreşin sorunsuz geçmesi, develerin herhangi bir sakatlıkla karşılaşmaması için edilen duaların ardından ilk güreşler başladı. Burada bir konuşma yapan Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, “Ayvacık’ta 1890’lı yıllardan bu yana hayvancılığın yanı sıra o dönemlerde yolların olmayışı nedeniyle yük taşımacılığında Deve, eşek gibi hayvanların kullanıldığına dair belgelere Osmanlı Arşivleri’nden ulaşmış bulunuyoruz. O dönemlerde Behramkale’de bulunan Liman’dan karşıya, Yunanistan’a ve Midilli Adasına palamut ticaretinin yapıldığını biliyoruz. Bakınız o dönemlerde Deve Kültürü verilere göre en çok Ayvacık bölgesindeydi. Aktif olarak yük hayvanları kullanılıyordu. Bu nedenle devecilikle ilgilenenler bilirler ki, ocak şubat ve mart ayları develerin en kızgın olduğu dönemlerdir. Bu dönemde hayvanların kızgın olmaları nedeniyle enerjilerini sarf etmeleri gerekir. Vahşetin olmadığı bu güreşlerde bizim kültürümüzdür, atalarımızdan gelen bir emanettir.” dedi.

Büyük meraklarla beklenen Ayvacık Güreşleri yaklaşık altıbin kişinin katılımıyla gerçekleştirilirken Kaymakamlık Kupası için Ayvacık’tan Kadırgalı ve Harmandalı’ndan Cumhur kıyasıya yarıştılar. Deve sahiplerine kupalarını Ayvacık Kaymakamı Necmi Akman takdim ederken, Belediye Başkanlığı Kupasını Aydın Umurlu’dan One Mınute kazandı ve deve sahiplerine kupasını Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin takdim etti. Esnaf Kefalet Kooperatifi Kupasını Ayvacık’tan Yağcı, Deveciler Derneği Kupasını’da Harmandalı’ndan Kostak kazandı. Yaklaşık yüz devenin güreştiği festivalde, Ayvacık Halkı ve dışarıdan gelen misafirler havanın da güzel olmasıyla birlikte muhteşem bir hafta sonu geçirdiler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir