Azeri Şairler Çanakkale’de Buluştu

04 Mayıs 2015

Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü ile Bafra Kültür ve Sanat Etkinlikleri Destekleme Derneği işbirliğiyle “Uluslararası Edebiyat Şöleni” etkinliği 2 Mayıs Cumartesi günü Mehmet Akif Ersoy Tiyatro Salonunda gerçekleşti.

Sunuculuğunu Kıbrıs’tan gelen şiir seslendirici Arzu Yılmazdağdemir’in yaptığı etkinlikte, açılış konuşmasını İl Halk Kütüphanesi müdürü Osman Zeki Coşar yaptı. Samsun’dan ve Azerbaycan’dan Çanakkale’ye gelen tüm misafirlere “Hoşgeldiniz” diyen Coşar, Çanakkale ruhunun birleştirici gücünden bahsederek, ‘100. Yılda 100 Kalemle Atatürk ve Çanakkale Şiir Antolojisi’ kitabında emeği geçen ve büyük çoğunluğu Azerbaycanlı olan 45 şaire teşekkür etti.

Azeri şairler ve ardından Samsundan ve Kıbrıs’tan gelen şairler antolojide geçen şiirlerini sırayla davetlilerle paylaştılar. Şairlere İki halk ozanı; Dertli Şinasi ve Ozan Maralı sazlarıyla eşlik ettiler. Güfteci ve şair Ali Tekintüre’nin okuduğu şehit mektubuyla duygu dolu anların yaşandığı etkinlikte, Azeri bir gazi Çanakkale’ye dair duygularını anlattıktan sonra koltuk değneklerini bırakarak eğilip Türk Bayrağını öptü.

Programın sonlarına doğru Azerbaycanlı ses sanatçısı Aygün Rehimli tarafından söylenen şarkılarla ve yöresel danslarla davetliler neşeli dakikalar geçirdi.

KÜSADER Başkanı Gülseren Akdaş şairlere plaketlerini takdim etti. Ayrıca bu etkinliğe yer sağlayan Halk Kütüphanesi Müdürü Osman Zeki Coşar’a teşekkürlerini sunan Akdaş kendisine ödül ve plaketini sundu.

Etkinlik toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir