Azeriler, Gelibolu Yarımadası’na ‘Azeri Şehitler’ İçin Levha Koymak İstiyor

Azeriler, Gelibolu Yarımadası’na ‘Azeri Şehitler’ İçin Levha Koymak İstiyor
18 Mart 2010

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 95. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen törene Azerbaycan’dan katılan yetkililer, Çanakkale Savaşları sırasında Azerbaycan’dan giden askerlerin de cephede görev aldığını belirterek, Gelibolu Yarımadası’na ‘Azeri şehitler’ adına bir levha konulması gerektiğini söyledi.

Sabah Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk koyma töreni sonrasında bu konudaki taleplerini İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Vali Abdülkadir Atalık’a iletmek isteyen Beynal Halk Diaspora Merkezi Başkanı İsmail Agayev, Bakan Atalay ile Vali Atalık’ın yazıyı kabul etmemesi üzerine tepki gösterdi.

İsmail Agayev, yaptığı açıklamada, I. Dünya Savaşı sürecinde Çanakkale Cephesi’nde verilen mücadele sırasında Türklük ve Müslümanlığın ayakta kalması için bu uğurda şehit olan 253 bin Mehmetçikle aynı kaderi paylaşan 3 bin Azerbaycanlının şehit olduğunu belirterek, “Bizler de bunların hatırasına Gelibolu Yarımadası’na bir levha koymak istiyoruz. Bizim levhamız hazır. Geçen yıl bu konuyu Başbakan ile görüşmüştük. Elimizde levhanın konulabileceğini bildiren bir mektup var. Abidenin yanına bu levhayı koymak istiyoruz. Biz bir millet, iki devletiz. Biz sadece şehitlerimiz anısına bir levha istiyoruz. Neden bunu kabullenemiyorlar? Neden bunu anlamıyorlar? Azerbaycanlılar, burada dövüşüp, vuruşup şehit oldu. ABD ve İsveç Senatoları’nda yalancı Ermeni soykırımı iddiasıyla Türkiye’yi suçluyorlar. Biz özümüzü bilmezsek, şehitlerimize kıymet vermezsek, kim bize kıymet verebilir?” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir