Bağ Yolları Haritasında Gelibolu da Yer Alacak

24 Ocak 2014

Trakya Bağ Rotası Projesi, 1993 yılında kurulan Kuzey Yunanistan Bağları Şarap Yolu Projesi ile işbirliğine gidiyor. Amaç, iki rotayı birbirine bağlayarak bölgeye turist çekmek.

Habertürk’te Esen Evran’ın haberi şöyle; “Bütün bunları, geçtiğimiz yıl Trakya Turizm işletmecileri Derneği tarafından, Trakya’nın farklı bölgelerinde faaliyet gösteren 12 butik şarap üreticisinin katılımıyla hazırlanan Trakya Bağ Rotası Projesi için yola çıktığımız Kuzey Yunanistan yolunda konuşuyoruz. Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteklediği bu proje kapsamında üreticiler, bölgelerinde sahip oldukları turizm potansiyelini harekete geçirmek için oluşturdukları bu platformun yol haritasını çizerken, aynı coğrafyayı paylaştıkları Yunanistan bağlarını ve üreticilerini ziyaret etmek istemiş. Tekirdağ, Şarköy, Kırklareli ve Gelibolu Bölgesi’nden 12 firmanın temsilcisi, Yunanistan’daki meslektaşları bu konuda neler yapmış diye bakarken bir yandan da ‘Selanik’ten İstanbul’a uzanan bir bağ rotası nasıl kurulur’ sorusuna yanıt arıyor. Şarap turizmi için İtalya’ya her yıl 5 milyonun üzerinde turist geldiği tahmin ediliyor. Aynı şekilde California’daki en popüler tursit destinasyonlarından biri de bağlar ve şarap üretim tesisleri. Bağ turizmiyle elde edilen gelirin, 2.5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Yunanistan bu konuda ilk adımı, 1993 yılında Kuzey Yunanistan Bağları Şarap Üreticileri Derneği’nin kurarak atmış. Dernek, yerli ve yabancı turistlere üzüm bağlarını ziyaret etme fırsatı sunuyor. Hazırlanan bağ yolları haritasında 8 güzergah öneriyor. Kuzey Yunanistan’da bu rotanın bir haritası hazırlanmış. Şimdi de Trakyalı şarap üreticileri, Tekirdağ, Şarköy, Kırklareli ve Gelibolu’da oluşturacakları bir rotayı, Yunanistan’daki bağ rotasına bağlamanın hayalini kuruyor. Trakya Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Orhan Çebi, bu ziyaretin, bölge turizmcileri olarak coğrafya ve tarihten gelen yakınlığın, şimdi de ortak bir turizm projesi ile ticari işbirliğine çevrilebilmesi yolundaki ilk adım olduğunu söylüyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir