Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi içinde yapılan ‘Mehmet Akif Ersoy’ heykelini açtı.

Bir dizi ziyaret ve açılışlar için Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Çanakkale’ye geldi. İlk açılış Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu kampüsünde gerçekleştirildi. ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından yapılan Şair Mehmet Akif Ersoy heykelinin açılışını gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çanakkale’ye yakışan bir anıt olduğunu söyledi. Bakan Günay, “Şimdi İstanbul’da Mısır onun bir süre kalmış olduğu Mısır apartmanında daireler var. Hangi daire tespit edilemese de biz iki daireyi de alıp kamulaştırmaya çalışıyoruz. Bir bedel tespit ettik. Uzlaşma yolu olursa uzlaşmayla. Olmazsa yargı yoluyla daireleri de alıp, o mekanı da müze haline getirmeye çalışıyoruz. Geçen yıl da Türkiye’de ilk defa adına bir kütüphane ilkini Mehmet Akif Ersoy adına açtık. Onsekiz Mart Üniversitesi’ne de böyle bir girişim çok yakıştı. Çünkü İstiklal Marşı ile özdeşliği kadar Çanakkale Şehitleri ile de özdeşleşmiş bir isimdir Mehmet Akif Ersoy. İnsanın yüreğini vatan sevgisiyle dolduran bu vatan için en büyük vefa örneği bir şiir. Onun bir anlamda abideye bakar bir biçimde geleceğe taşımış olmak bu toprakların anıt yapma geleneğine çok uygun.” dedi.

Şair Mehmet Akif Ersoy’un heykeli Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümü Öğretim Elemanı Vahid Novruzov tarafından tasarlanıp, Yüksek Lisans Öğrencisi Erkan Akyıldız ve Lisans Öğrencisi İrem Coşkun’un da yer aldığı çalışma ekibi tarafından yapıldı.

[Medya Hedef]