Bakan Günay'ın Çanakkale Boğazı'na 'Hektor' Heykeli Hayali

22 Mayıs 2009

Kültür ve Turizm Bakanlı Ertuğrul Günay, hayallerinin bir tanesinin Çanakkale Boğazı’na yaklaşık 30 metre yüksekliğinde Mehmetçiğe benzeyen Hektor heykeli yaptırmak olduğunu açıkladı.

AK Parti’nin Siyaset Akademisi eğitimlerine konuşmacı olarak katılmak için Samsun’a gelen Kültür ve Turizm Bakanlı Ertuğrul Günay, geceyi geçirdiği DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Misafirhanesi’nden ayrılarak sabah saatlerinde Sahil Yolu’nu gezdi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın eşlik ettiği Bakan Günay, Batı Park’ta yapımı devam eden Amazon Parkı rekreasyon alanını inceledi. Yaklaşık 20 metre yüksekliğindeki Amazon Heykeli’ni gören Bakan Günay, kendisinin de hayalinde, Çanakkale Boğazı’na eski Yunan mitolojisinde tarihin gördüğü ilk ve gerçek kahraman olarak tanımlanan, kimsenin karşılaşmaya bile cesaret edemediği Akhilleus’a (Aşil) karşı duran ve Truva ordularını komuta etmiş, şehrin düşmesini 10 sene geciktiren tarihte önemli bir yeri olan Hektor heykelini yaptırmak olduğunu söyledi.

Akdeniz’den gelen gemilerin Çanakkale Boğazı’na girenken Gelibolu yarım adasında şehitler anıtını direkt gördüğünü hatırlatan Günay, “Anadolu topraklarında Truva savaşlarını simgeleyen Hektor heykelini yaptırma hayalim var. Yaklaşık 30 metre uzunluğundaki anıtı tüm boğazdan geçen, Anadolu’ya giren tüm gemilerin görmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Benim inancım, Anadolu topraklarında geçmişte kimler yaşamışsa hepsi bizimdir. Asya’nın içlerinde kalkıp gelenlerin devamı gibi, bu topraklarda yaşanların da devamıyız. Tarih bilincini yeniden kalkındırmamız gerekli. Hektor’un, Anadolu topraklarının savunmasında önemli yeri var. Mehmetçiğe benzeyen bir Hektor düşünüyorum” dedi.

Samsun’la ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Ertuğrul Günay, Samsun’un eskiden beklenen gelişmeyi gösteremediğini ama şuan bu gelişmeyi yakalamaya başladığını ifade etti. Samsun’un parlayan bir yıldız olduğunu, çevresindeki illeri de etkilediğini dile getiren Günay, “Son zamanlarda gözle görülür ilerlemeler var. Kent düzeni, ekonomisi ve sanayide ivme kazandı. Turizmle desteklenmesi gerekli. Karayolu tamamlandıktan sonra 3.5 saatte Ankara’ya gidip gelinebilecek. Termal imkanları, deniz doğa, kış yayla turizmiyle gelişen bir kent. Gördüklerim beni sevindirdi. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın özellikle Amazon Parkı’nın açılışa getirmek için çalışacağım” dedi. Bakan Günay, daha sonra Ordu’ya hareket etti.

Bu arada, Bakan Günay’ın makam aracının kırmızı ışıklarda durarak trafik ışıklarına riayet etmesi dikkat çekti.

İHA

Yorumlar...
  • adil eşen
    22/05/2009 12:42

    Gay (Homoseksüel )olduğu söylenen Hektor'u Mehmetçiğe benzetmek Mehmetçik'e karşı yapılabilecek en büyük hakarettir.Biz söyleyelim.Gerisi siyasilerin işi.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir