Bakan Yıldız, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti’ni Açtı

Bakan Yıldız, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti’ni Açtı
03 Eylül 2010

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti’nin açılışını 9 aylık bir bebek ile yapmak isteyince zor anlar yaşadı. Yıldız, kendisine armağan edilen Çanakkale Savaşı’nda kullanılan gerçek süngüyü görence de duygusal anlar yaşadı.

Öğle saatlerinde havayolu ile Çanakkale’ye gelen Bakan Taner Yıldız, ilk olarak cuma namazını kılacağı Yalı Camii’ne geldi. Cami önünde vatandaşlarla tokalaşarak bir süre sohbet eden Bakan Yıldız’ı tanımayanlar, kendisinin hangi ilden olduğunu sordu. Yıldız, kendisini tanımayan vatandaşlara bakan olduğunu söylemeden sadece Kayseri Milletvekili olduğunu ifade ederek, “Her ilin ayrı güzellikleri var. Sizler de Çanakkale’nin kıymetini bilin” dedi.

Cuma namazını Yalı Camii’nde kılan Yıldız, daha sonra Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti binasının açılışını yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan açılışta bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, basının önemine değinerek, “Basın Türkiye’nin daha özgür, daha şeffaf bir ortamda yönetim yapabilmesinin en önemli kalemlerinden birisidir. İster kamu, isterse özel sektör olsun şeffaflığın gücünü kullanabilmesi lazım. Şeffaflığın büyük gerekçesi de aslında basındır.

Zaman zaman bizim siyasilerin hoşlanmadığı şeyler olur. Buradan açıklıkla ifade etmeliyim ki, kamu ne kadar şeffaf davranırsa, ister kendi hataları ile alakalı, isterse kendi yaptıklarının kamuoyu ile bilinmesi hakkında olsun o kadar güçlü olacaktır. Üstünü örterek gitmek eskidenmiş. Bundan 20-30 yıl öncesine ilişkin zamanda “Ben yapayım ama, kimsenin harbi olmasın” şeklindeydi. Şimdi ise biz maden şeffaflığın gücünü kullanmalıyız, doğru işler yapmalıyız. Doğru işler yaptığımızda güçleneceğimizi, yanlış işler yaptığımızda da zayıflayacağımızı bilmemiz lazım. Bunun istisnası olan hiçbir kurum yoktur. İsten kamu, ister özel sektör, isterse enerji sektöründe, isterse tarımda olsun. Mutlaka doğru şeyler yapmamız lazım” dedi.

Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık da yaptığı konuşmada, Çanakkale’nin tarihi ve turistik açıdan önemli bir yerleşim birimi olduğunu belirterek, “İlimiz tarihi ve turistik açıdan olduğu kadar gazeteleri ile de zengin bir il. Çanakkale çapında 42 tane günlük ve haftalık gazete var. Bunun 19 tanesi il merkezinde, 23 tanesi de ilçelerde yayınlanıyor. Bu övünülecek bir şey mi yoksa düşünülmesi gereken bir konu mu? Bu ayrı bir konu. Şu bir gerçek ki o kadar fazla gazeteci bizi her gün izliyor. Bunun da farkındayız. Gece gündüz demeden büyük fedakarlıklar altında çalışıyorlar. Böyle bir tesise kavuştukları için de memnuniyetimizi dile getiriyorum” diye konuştu.

Vali Atalık, basın mensuplarının haberlere ulaşmaları konusunda yeni bir aracın alınması için çalışma yaptıklarını da belirterek, bu konuyu kısa sürede neticelendirecekleri sözünü verdi.

Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Altunay ise, gecesini gündüzüne katarak çalışan gazetecilerin bir cemiyet çatısı altında toplanmalarının önemine değinerek, tesisin kurulmasında emeği geçen bütün kurum ve kuruluşlar ile basın mensuplarına teşekkür etti.

Konuşmaların ardından cemiyet binasının açılışında emeği geçen kurum ve kuruluşlara plaket verildi. Mesleklerinde 5, 15, 20, 25 ve 30 yılı dolduran basın mensuplarına plaketlerinin takdiminin ardından ise binanın açılışı yapıldı.

BAKAN YILDIZ’A ÇANAKKALE SAVAŞINDA KULLANILAN ORİJİNAL SÜNGÜ ARMAĞAN EDİLDİ

Bu arada Bakan Yıldız, Cemiyet Başkanı Muzaffer Altunay’ın kendisine armağan ettiği Çanakkale Savaşı’nda bir Türk askerinin kullandığı orijinal süngüyü görünce oldukça şaşırdı. Süngünün orijinal olup olmadığını soran Yıldız, gerçek olduğunu öğrenince, “Bu zamana kadar bana çeşitli hediyeler ve ödüller verildi. Ancak burada aldığım hediyeyi unutmam mümkün değil. Bu hediye benim için çok önemli. Teşekkür ediyorum” dedi.

Bakan Yıldız, beraberindekilerle birlikte Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti’nin açılışını yapmak üzere kurdele kesmek için binanın önüne geldiğinde ise ilginç bir olay yaşandı. Bir basın mensubunun 9 aylık Elvin Keskin isimli bebeğini kucağına alan Yıldız, bebeğin ağlaması ile kurdeleyi kesemeyerek annesine geri verdi. Ardından binanın açılışı yapıldı ve Bakan Yıldız anı defterini imzaladıktan sonra cemiyet binasından ayrıldı.

Törene Bakan Taner Yıldız’ın yanı sıra Vali Abdülkadir Atalık, Belediye Başkan Vekili Oğuz Teoman, AK Parti Çanakkale milletvekilleri Mehmet Daniş ve Müjdat Kuşku, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI YILDIZ’DAN REFERANDUM AÇIKLAMASI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 12 Eylül’deki halk oylamasının bir parti oylaması olmadığını belirterek, “Bu oylama bir iktidarın sınanması, bir muhalefet partisinin kredi notu değildir. Bizler bundan bağımsız olarak hangi partiyi tutuyor olursak olalım, hangi partiye gönül vermişsek olalım, mutlaka istikrarın topyekün devamının sağlanması için ‘Evet’ demenin gerektiği kanaatindeyim” dedi.

Çanakkale’de öğle saatlerinde bazı açılışlara katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, daha sonra Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ÇTSO) ziyaret etti. Oda Başkanı İlhami Tezcan ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Bakan Yıldız, meclis salonunda bir konuşma yaptı. Konuşmasında 12 Eylül tarihinde yapılacak referanduma değinen Bakan Yıldız, istikrarın önemine değinerek, “Buradan çok açık bir ifade kullanmak istiyorum. 12 Eylül’deki halk oylaması bir parti oylaması değildir. Bir iktidarın sınanması değildir. Bir muhalefet partisinin kredi notu değildir. Bizler bundan bağımsız olarak hangi partiyi tutuyor olursak olalım, hangi partiye gönül vermişsek olalım, mutlaka istikrarın topyekün devamının sağlanması için ‘Evet’ demenin gerektiği kanaatindeyim. Her birimizin görüşlerinin farklı olabileceğini düşünerek bunu söylüyorum. Biz burada bir partiyi değil, bir sistemi oylayacağız. 30 yıldan buyana hangi görüşten olursak olalım her birimiz oluşan anayasadan şikayet etmişizdir. İşte bu bir fırsattır” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından ÇTSO Başkanı İlhami Tezcan tarafından Bakan Yıldız’a günün anısına bir hediye takdim edildi. Bakan Yıldız, daha sonra Çanakkale Sanayici İşadamları Derneği (ÇASİAD) ile Çanakkale Girişimci İşadamları Derneği’ni (ÇAGİAD) ziyaret ederek, üyelerle görüştü. Bakan Yıldız, Biga ve Çan’daki çeşitli programlara katılmak üzere Çanakkale’den ayrıldı.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI YILDIZ, ÇAN’DA

Çanakkale il merkezi ile Biga ilçesinde bir dizi açılış ve ziyaretlerin ardından Çan ilçesine geçen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 18 Mart Termik Santrali’ni ziyaret etti.

Bakan Yıldız, Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, AK Parti Çanakkale milletvekilleri Mehmet Daniş ve Müjdat Kuşku, EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alışık, Çan 18 Mart Termik Santrali İşletme Müdürü Faik Sağlam ile birlikte, santralin işletme panosunda tesis hakkında bilgi aldı. Bakan Taner Yıldız, santral ziyareti sonrasında Çan Belediyesi’nce Şehit Mustafa Kaya Caddesi üzerinde verilen ve yaklaşık 3 bin kişinin oruç açtığı iftar yemeğine katıldı. Bakan Yıldız, 12 Eylül’de yapılacak referandumun, Türkiye’nin hem siyasi tarihini hem de istikbalini yakından ilgilendirdiğini ifade ederek, “Biz bu ülke için ne istediğimizi biliyoruz, Biz bu ülke için elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 12 Eylül’de hep beraber bu anayasa değişikliğine ‘Evet’ diyeceğiz. Referandum her birimizi, çocuklarımızı ve Türkiye’nin geleceğini ilgilendiriyor. Burada her birinizin partisi farklı olabilir. Siyasi görüşleriniz farklı olabilir ama Türkiye’nin istikbali için siyasi partiniz ne olursa olsun tercihiniz “evet” olsun” dedi.

Yapılacak referandumun, yasama, yürütme ve yargıyla ilgili Türkiye’nin önünü açacak bir referandum olduğunu kaydeden Bakan Yıldız, “Bu nedenle farklı görüşlerde olabiliriz ama burada ortak paydada buluşmamız, birleşmemiz Türkiye’nin çıkarınadır. Çanlı hemşerilerimizin sağduyularına ve sezgilerine güveniyoruz. Bununla ilgili gerçeğin “Evet”ten yana olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Değişikliğin herhangi bir partiyle sınırlandırılmadan, Türkiye’nin geleceğiyle ilgili konu olduğunu ve o açıdan da iktidarıyla, muhalefeti ve sivil toplum örgütleriyle hep beraber omuz omuza verilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Yıldız, “12 Eylül’den sonra inşallah iki bayram bir arada kutlanacak. Türkiye için, Türkiye’nin demokrasisi için, özgürlükleri ve Türkiye’nin gelişimi için gösterilen çaba ve emeklere teşekkür ediyorum. Çanlı ve Çanakkaleli hemşerilerimizin üzerine düşeni fazlasıyla yapacağına inanıyorum” dedi.

Çan Belediyesi’nce verilen iftar yemeğine Çan Kaymakamı Hasan Gözen, Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, AK Parti İl Başkanı Muzaffer Kutlu, çevre ilçe ve beldelerin belediye başkanları, Kale Grubu Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ile eşi Kale Grubu Şirketleri Teknik ve Kimya Grubu Başkanı Osman Okyay, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Tezcan, sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri, belediye ve il genel meclisi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Taner Yıldız, iftar yemeğinin ardından Çan Merkez Çarşı Camii’ne geçti. Bakan Yıldız, Yatsı ve Teravih Namazı’nın ardından Çan Belediyesi’ne giderek Başkan Abdurrahman Kuzu’yu makamında ziyaret etti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir