Balıklıçeşme Yağlı Güreşleri İÇDAŞ Sponsorluğunda Gerçekleşti

24 Haziran 2012

Balıklıçeşme Belediyesince Çanakkale Valiliği destekleri ve İÇDAŞ ana sporsonluğunda 23 Haziran Cumartesi günü Balıklıçeşme çim sahasında ata sporumuz yağlı güreş heyecanı yaşandı.

Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Vali yardımcısı Bahir Altunkaya, Biga Kaymakamı Fatih Genel, Balıklıçeşme Belediye Başkanı Nihat Borazan, İÇDAŞ Çelik tesisleri direktörü Fuat Erkan Tekin güreşleri izleyenler arasındaydı.

Güreşlere aralarında Kırkpınar’da başpehlivan olmaya aday Kemal Karaboğa, Gökhan Arıcı, Ali Gökçen, Sezgin Yüksel, Ekrem Yavuz gibi ünlü isimlerin bulunduğu Kırkpınar’da derecesi olan ve Antalya, Manisa, Kocaeli, Edirne, Balıkesir gibi çeşitli illerden gelen 20 başpehlivanın yanısıra çeşitli boylarda toplam 350 yağlı güreşçi katıldı.

Çanakkale ilçe ve köylerinden gelen yaklaşık 5000 kişi güreşleri heyecanla izlerken, güneş altında yeşil çimlerde çekilen peşrevler, alkışlar, cazgır ve davul sesleri altında ata sporumuz yeniden hayat buldu. Çekişmeli geçen güreşlerde verilen puanlara ve pozisyonlara zaman zaman itiraz eden güreşçiler hakem heyetine itiraz ederken gerilim yükselse de, yaklaşık 8 saat süren güreşler şenlik havasında geçti.

Güreşseverlerce 30 Haziran’da başşlayacak olan tarihi Kırkpınar güreşleri öncesi son prova olarak değerlendirilen güreşlerde Başpehlivan Akhisar’dan katılan Enver Eriş oldu.

Halkın büyük ilgi gösterdiği Balıklıçeşme yağlı güreşlerinde derece alan pehlivanlara ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir