Balkan Pazarı, 2016 Yılında Çanakkale’nin Önemli Soluklarından Biri Olacak!

17 Şubat 2016

11-13 Şubat tarihleri arasında Sofya’da gerçekleştirilen “33. HOLIDAY & SPA EXPO” Fuarı Bulgaristan Turizm Bakanlığı, Sofya Belediyesi, Sofya Turizm Konseyi ve ilgili Bulgaristan Turizm Sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla; 7500 m2 alanda, 20 farklı ülkeden 380 üzerinde katılımcı ile başarı ile tamamlandı. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı standının yanı sıra; 27 m2 alanda Çanakkale için tasarlanan özel bir stant ile bölgemiz tanıtılmış oldu.

ÇATOD Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer de fuar ile ilgili yaptığı açıklamada; “HOLIDAY & SPA EXPO” son 10 yıldır katıldıklarını belirterek şunları kaydetti:

“ 2016 yılının turizm alanında kolay bir yıl olmayacağını son yaşanan gelişmelerden sonra daha sık ifade ediyoruz. Diğer taraftan ÇATOD olarak başta Çanakkale ve Ülke Turizminin bu darboğazdan hasarsız geçmesi için acil eylem planı ve sonraki dönemlerde daha güçlü bir Çanakkale Turizm destinasyonu oluşturmak için kısa ve orta vadeli yapılması gerekenleri içeren bir raporu kamuoyu ve yetkililerimiz ile paylaştık.
Bu çerçevede 2016 turizmdeki dar boğazı aşmamızda hareket noktalarımızdan bir tanesi güçlü olduğumuz pazarlardaki etkinliğimizin arttırılması idi. Tabi ki bunu sağlamanın en direkt yolu etkin tanıtımdan geçiyor. Bu kapsamda Balkan pazarını çok önemsiyoruz. Buna bağlı olarak 2016 yoğun fuar programımızın Balkan ayağını 3 önemli fuarda Çanakkale’mizi etkin tanıtarak sağlayacağız. Bunlardan ilki 11-13 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen Holiday & Spa Expo fuarıydı. Oldukça verimli B2B görüşmeler sağladık. Bulgaristan Çanakkale’ye oldukça yakın bir ülke ve Çanakkale Turizmi bu yakınlıktan önemli bir turistik hareket oluşturma potansiyeline sahip. Çanakkale bölgesi bugüne kadar balkan pazarlarında 1 gece gidişte 1 gece dönüşte olmak üzere ideal bir durak noktası olarak algılanıyor ve konaklamalar bu çerçevede gerçekleşiyor.
Yaptığımız görüşmelerde tur operatörleri ile Çanakkale, Gökçeada, Bozcaada, Assos ve Kazdağı bölgelerinde 1 er hafta konaklamalı sejur tatil imkanlarını görüştük. Bu konunun geliştirilmesi ile ilgili Nisan ayında bazı Bulgar tur operatörlerinin alt acentalarına ücretsiz info tur düzenlenmesi konusunda karşılıklı mutabakata vardık. Nisan ayında planlanan bulgar acentalarının info gezisine Bulgar gazetecilerde katılması öngörülüyor. Gelecek misafirlerimize bölgemizin daha uzun tatiller için ideal bir destinasyon olduğuna ikna etmeye çalışacağız.
Özellikle Gökçeada’ya sörf potansiyeline bağlı önemli bir ilgi var. Aynı zamanda welness adı verilen dinlendirici tatil olanaklarını arıyorlar. Balkan ülkelerinin katılacağı onlara özgü etkinlikler düzenleyebiliriz. Çanakkale olarak bu pazarda önemli bir yer tutmamız için sabırlı ve planlı bir çalışmaya ihtiyacımız var.
Balkan Ülkerleri global terör tehdidinin tüm dünyayı sardığı günümüzde endişe eşiği düşük, araç ile seyahat etmeyi seven dolayısıyla Çanakkale’ye ulaşımları kolay çok önemli pazarımız.
Bu kapsamdaki agresif fuar tanıtım ve görüşmelerimize devam edeceğiz. 18 – 21 Şubat arası Belgrad Sırbistan’dayız. 25-28 Şubat tarihleri arasında Bükreş Romanya’da Çanakkale Turizminin payını arttırmak için var gücümüz ile mücadele edeceğiz’

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir