Barajlarda Doluluk Oranı %85’e Ulaştı

27 Mayıs 2010

Çanakkale?de barajlardaki doluluk oranının yüzde 85?ler seviyesinde olduğu belirtilerek yaz aylarında bir su sıkıntısının bulunmadığı açıklandı.

Çanakkale DSİ Müdürlüğü yetkilileri barajlardaki su seviyelerinin her gün ölçüldüğünü belirterek, ?Yaptığımız ölçümler sonunda 52 milyon 500 bin metreküp su tutma kapasitesi bulunan ve il merkezinin su ihtiyacının da karşılandığı Atikhisar Barajı’nda su seviyesi şu sıralar 47 milyon 474 bin metreküp civarında bulunuyor. Burada doluluk oranı yüzde 90?lar seviyesinde. Çanakkale il genelinde Atikhisar dışında 7 baraj daha bulunuyor. 14 milyon 500 bin metreküp su tutma kapasitesi bulunan Gökçeada Barajı’nda 12 milyon 896 bin metreküp; 139 milyon metreküp su tutma kapasitesi bulunan Bakacak Barajı’nda 118 milyon 650 bin metreküp; 54 milyon 500 bin metreküp su tutma kapasitesi bulunan Umurbey barajında 43 milyon metreküp; 39 milyon metreküp su tutma kapasitesi bulunan Ayvacık barajında 20 milyon 300 bin metreküp; 88 milyon metreküp su tutma kapasitesi bulunan Biga Taşoluk barajında 57 milyon metreküp ve 88 milyon 432 bin metreküp su tutma kapasitesi bulunan Bayramiç Barajı?nda ise 84 milyon 245 bin metreküp su bulunuyor. 4 milyon 363 bin metreküp su tutma kapasite olan Tayfur Barajı ise tamamen dolu durumda. Genel olarak bakacak olursak barajlarımızın doluluk oranı yüzde 85?ler seviyesinde bulunuyor. Bu da yaz aylarında bir su sıkıntısının olmayacağı anlamına geliyor? dedi.

DSİ yetkilileri yaz ayları ile birlikte barajlardan çiftçilerin kullanımına su verildiğini de belirterek, ?Buna göre Atikhisar, Gökçeada, Bayramiç ve Bakacak barajlarından ana kanallara su verilmeye devam ediliyor. Bunun dışında sulama şebeke inşası tamamlanmayan Umurbey, Taşoluk ve Ayvacık barajlarından ise derelere su bırakılarak üreticilerin motopomplarla derelerden su almalarına imkan sağlanıyor. Bu yıl için gerek içme suyu, gerekse sulama konusunda bir sıkıntımız olmamasına rağmen, vatandaşlarımızın suyu israf etmeden çok dikkatli kullanmalarını istiyoruz? dedi.

Öte yandan il genelinde 8 göletteki doluluk oranının da yüzde 90 seviyelerinde olduğu açıklandı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir