Barış için koştular…

16 Ekim 2018

Turkcell’in ana sponsorluğunda, “Barış için koşuyoruz” sloganıyla bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Gelibolu Maratonu, bu yıl da büyük bir katılımla sona erdi. Dünyanın sayılı tematik maratonlarından biri olarak kabul edilen ve 2018 Troya Yılı’nın en önemli organizasyonu olarak ilgi çeken Turkcell Gelibolu Maratonu’nda 42 km’lik parkuru erkeklerde Getaye Gelaw, kadınlarda da Svetlana Sepeliova kazandı.

Dünyanın dört bir yanından gelen binlerce katılımcının yer aldığı koşuda 10 kilometrelik parkurda, startı Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu verdi. Turkcell Gelibolu Maratonu’nun bu seneki ünlü konukları komedyen Hayrettin ve dünya rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen de halk koşusunda yer aldı.‘Barış için Koşuyoruz’ sloganıyla düzenlenen organizasyonda 42 kilometre maraton, 21 kilometre yarı maraton, 10 kilometre ve 5 kilometre halk koşusu olarak dört kategoride yarışlar yapıldı.

‘DAHA ÇOK ‘BARIŞ’ DİLİYORUZ’
Dünyanın en tematik parkurlarından birinde yapılan Turkcell Gelibolu Maratonu’na isimlerini vermekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu “Maratonumuzun Çanakkale gibi dünya tarihine damga vurmuş bir coğrafyada yapılması, barış temamızla bire bir örtüşüyor. Bu yıl dördüncü senemiz. Bu sene ilginin daha da büyük olması, daha iyi atletlerin bu organizasyona dahil olması için 100 bin liralık bir para ödülü de koyduk. Ve ne mutlu bize ki Gelibolu Maratonu sayesinde, Troya Yılı’nı, bu toprakların ruhunu yaşayarak kutlama şansına sahibiz. 2018 Troya Yılı’nda tüm dünyada daha çok ‘Barış’ olmasını dileğiyle, 4. senemizde gerek burada koşarak gerekse iyi dilekleriyle bizimle olan herkese teşekkür ederim” dedi.

100 BİN TL ÖDÜL DAĞITILDI
Gelibolu Yarımadası’nda bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Turkcell Gelibolu Maratonu, hafta sonu renkli görüntülere sahip oldu. Yaşlısından, engellisine, ailelerden,sporcusuna çoğu kişinin katılım gösterdiği maraton, Pazar günü saat 09.30’da startın vermesiyle başladı. Ardından yarı maraton, 10 kilometre ve halk koşuları start verdi. Binlerce kişinin katılım gösterdiği maratona, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve dünya rekortmeni milli dalgıç Şahika Ercümen gibi isimlerde katılım gösterdi. Toplam ödülün 100 bin lira olarak belirlendiği Turkcell Gelibolu Maratonu’nu erkeklerde 2 saat 22 dakika 28 saniyelik derecesiyle Etiyopyalı atlet Getaye Gelawilk sırada bitirdi. Yarışta Yavuz Ağralı ikinci, Ömer Alkanoğlu da üçüncü sırayı elde etti. Kadınlarda 3 saat 30 dakika 01 saniye ile Svetlana Sepeliova birinci oldu. Yarışta Duygu Turğut Boyan ikinci, Vesile Yılmaz Anatca da üçüncü oldu.
Yarı maratonda ilk üç sırayı, erkeklerde Fetene Alemu,Kefyalew Deja Buriseve Ayhan Sağlam, kadınlarda ise Fatma Demir, Demet Dinç ve Elif Mert aldı. Turkcell Gelibolu Maratonu’nun 10 kilometrelik maraton etabında erkeklerde birinciliği Ramazan Özdemir, ikinciliği Alper Demir, üçüncülüğü Azad Yüce kazandı. Kadınlar yarışını ise Burcu Subatan, Gülnaz Uskun ve Fatma Arik ilk üç sırada bitirdi.Maraton sonunda dereceye girenlere madalya ve kupaları, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu,Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ile Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir tarafından verildi.
BARIŞ ORMANI BÜYÜYOR
Öte yandan iki sene önce 10 bin fidanını dikimiyle hayata geçirilen Turkcell Barış Ormanı’na, bu yıl 10 bin fidan daha eklenerek ormandaki ağaç sayısı 30 bine yükseltildi. Bununla birlikte maratona BiP üzerinden kayıt yaptıran katılımcı sayısı kadar daha fidan Turkcell Barış Ormanı’na eklendi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir