“Barış İsteyen Herkesin Yanında Olacağız”…

01 Aralık 2015

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesi; Çanakkale’de Emek, Demokrasi ve Barış Güçleri üyeleri, Baro avukatları ve STK’lar tarafından protesto edildi.

Diyarbakır Baro Başkanı Av.Tahir Elçi, bugün saat 12.30 da Çanakkale Adliyesi önünde bulunan Mümtaz Pirinçciler Meydanı’nda anıldı. Burada kitle adına basın açıklamasını gerçekleştiren Ahmet Ozan Yılmaz, Tahir Elçi’nin bir televizyon programında ifade ettiği görüşünden dolayı başta iktidar ve kimi çevreler tarafından tehdit edildiğini belirterek, “Tahir, ülkeyi kan denizine çevirmek isteyenlerin hedefi oldu” dedi.

Tahir Elçi, avukat ve barış isteyen arkadaşları tarafından Çanakkale’de şu sözler ile anıldı:

“Türkiye’nin yıllardır kanayan yarası olan ve 40 bini aşkın insanımızın yaşamına mal olan bölgesel bir iç savaş olarak tanımlanabilecek çatışma ortamının hukuki yollarla çözülmesini, toplumun ırk, dil, din fark etmeksizin bir arada yaşamasını istemeyenler katliamlarına bir yenisini ekledi. Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Tahir Elçi, başından tek kurşunla vurularak öldürüldü. Aynı saldırıda Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur isimli 2 polis memuru da hayatını kaybetti. Bir televizyon programında ifade ettiği görüşler yüzünden bir süredir başta iktidar olmak üzere kimi çevreler tarafından tehdit edilen ve hakkında soruşturma yürütülen Elçi, bir kültür varlığı olan Diyarbakır’daki Dört Ayaklı Minare’nin çatışmalar sonucu zarar görmesi nedeniyle basın açıklaması sonrasında, ülkeyi kan denizin çevirme karara alanların hedefi oldu. Son bir haftada, yurdumuzun güneydoğusunda çatışmaların artması, Rusya Federasyonu’na ait bir savaş uçağının angajman kurallarının değişimi bahane edilerek şüpheli şekilde düşürülmesi ve zamanın hükümeti tarafından sınır dışına hukuksuz şekilde silah sevkiyatı yapıldığına dair ciddi şüpheleri ortaya çıkaran Can Dündar ile Erdem Gürün tutuklanmasının ardından gerçekleşen bu saldın, ülkeyi yönetenlerin “ya büyük bir zafiyet ya da bilinçli bir çatışma politikası” yürüttüğünü göstermektedir. ‘Türkiye Cumhuriyeti kuruluş felsefesine tamamıyla aykırı politikalarını sürdürerek yurttaşların barış içinde bir arada yaşama umudunun önüne set çekmek isteyenler, Elçi’nin ve iki polisin katli ile pervasızlıklarını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Ancak bilinmelidir ki demokrasinin, hak ve özgürlüklerin tamamen askıya alınması hedefiyle hareket edenler, bu amaçlarına asla ulaşamayacaktır. Vurulmadan birkaç dakika önce yapılan basın açıklamasında,”Bu tarihi bölgede; birçok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun, diyoruz” diyen Tahir Elçi’nin uğruna canını verdiği barışı ve kardeşliği omuzlayacak milyonlar, ülkemizde kalıcı barışı ve demokrasiyi istemeyen, içerde ve dışarda savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı mücadelesini kararlıkla sürdürecektir. Bizler demokrasi ve insan haklarından taraf olarak bu haince tuzaklara karşı, tüm yurttaşların, eşitlik, özgürlük ve barış isteyen herkesin yanında olmaya devam edeceğiz. Kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına yıllardır barışa, kardeşliğe, demokrasiye hasret bırakılan bu ülkenin insanlarının yanında olmayı sürdüreceğiz. Farklılıklarımızla bir arada, eşit haklara sahip yurttaşlar olarak yaşayacağımız, demokratik özgür bir Türkiye’ye doğru uzanan yolda her zaman barıştan kardeşlikten yana olmaya devam edeceğiz. Bu katliamlarda tetiğe çekenler ve çektirenler ortaya çıkarılıp yargılanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir