Barış Mitingini Kana Bulayanlar Çanakkale’de Protesto Edildi

10 Ekim 2015

Ankara’da bugün meydana gelen ve hükümet yetkililerine göre en az 95 kişinin hayatını kaybettiği iki patlama sonrası, Çanakkale’de protesto eylemleri gerçekleştirildi. Çok sayıda katılımın olduğu eylemde ilk olarak Ak Parti Merkez İlçe Binası önüne gidemeyen eylemciler, yanlarında getirdikleri siyah çelengi güvenlik önlemi alan çevik kuvvet görevlilerinin önüne bıraktı. Buradan İskele Meydanı’na giden eylemciler, oturma eylemi gerçekleştirerek “Hükümet İstifa” çağrılarında bulundular.

Ankara’da çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü ve sendikanın destek verdiği ’emek, barış ve demokrasi mitingi’ öncesi saat 10 sıralarında Ankara Tren Garı önünde iki ayrı patlama yaşandı. Hükümet yetkililerince açıklanan rakamda en az 86 kişinin öldüğü ve 186 kişinin yaralandığı olay sonrasında, Çanakkale’de de tepkiler yükseldi. İlk olarak bugün saat 17.00’da İskele Meydanı’nda toplanan yaklaşık 800 kişi, basın açıklamasını Ak Parti Merkez İlçe Binası önünde yapmak istedi. Fakat geniş önlem alan güvenlik güçleri, saat kulesi önünde oluşturdukları barikattan eylemcilerin geçmesine izin vermedi. Gruplara ayrılan eylemciler, farklı yönlerden Ak Parti Merkez İlçe Binası önüne geçmek istese de, bu konuda başarılı olamadı. Daha sonra yön değiştiren eylemciler bu defa Ak Parti Merkez İlçe Binası yakınında bulunan bir kafenin önüne gelmeyi başarabildiler. Saat kulesi önünde barikat kuran polisler ise, eylemcilerin önüne geçebilmek için ellerindeki biber gazları ile koşturmaya başladılar.

Barış Mitingini Kana Bulayanlar Çanakkale'de Protesto Edildi

İki Otobüs Yolda, Üçüncüsü Geliyor
Polislerin barikatı ile karşı karşıya kalan eylemciler kafenin önünde yeniden ilerleyemeyince, “Hükümet İstifa”, “İşte Burası Katil Yuvası”, “Polis simit sat gururlu yaşa”, “Seni diktatör yaptırmayacağız” sloganları eşliğinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamanın ardından burada, polislerin önüne siyah çelenk bırakan kişiler daha sonra İskele Meydanı’nda oturma eylemi yaptı. Oturma eylemi sırasında yapılan açıklamalarda, Çanakkale’den üç otobüsün gittiğini iki otobüsün bir saat içinde geleceği belirtildi. Ayrıca Çanakkale’den Ankara’ya giden üçüncü otobüsün sevk edilen 6 yaralıyı beklediğini ve onlarla birlikte bu gece saat 02.00’da Cumhuriyet meydanında olacağı duyuruldu. Protestocular, oturma eylemine olaysız bir şekilde son verdi.

GÜNCELLEME: Ankara’da meydana gelen patlamada Çanakkale’den giden katılımcılardan 1 kişi hayatını kaybederken 5 kişinin de yaralı olduğu öğrenildi. Patlamada yaralanan Çanakkale EMEP İl Başkanı Ercan Adsız’ın tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı bildirildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir