Başbakan Erdoğan: “Türkiye, Libya’daki Ateşkesin Takipçisi Olacak”

18 Mart 2011

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararı doğrultusunda Libya’da alınan ateşkes kararının bir an evvel uygulanarak akan kanın durdurulmasını istedi. Ateşkesin takipçisi olacaklarını anlatan Başbakan Erdoğan, “Libya’da sivil halka karşı güç kullanılmasına derhal son verilmesini istiyoruz” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale’de Şehitler Abidesi’nde yaptığı konuşmada, “Vatan topraklarını, kutsal emaneti devraldığımız aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla yad ediyoruz. Allah onlardan razı olsun. Mekanları cennet olsun. Çanakkale’de 96 yıl evvel sergilenmiş kahramanlık ve fedakarlığı, o yüksek ruhu kelimelerle anlatmak gerçekten imkansız” diye konuştu.

Buradaki atmosferi, Mehmetçiğin halet-i ruhiyesini anlayabilmek için Üsteğmen Zahid’in eşine gönderdiği mektuptaki vasiyeti anlatan Erdoğan, Mehmet Akif’in Çanakkale Şehitleri şiirine de okudu.

“Yükümüz çok ağır, bu kahramanların evlatları olarak üzerimizdeki emaneti hakkıyla taşımaya devam edecek, asla yere düşürmeyeceğiz” diyen Erdoğan, “Çanakkale bizim ülke olarak kardeşliğimizi yansıttığı kadar bütün bu coğrafyanın da kardeşliğini, birliğini ve bütünlüğünü yansıtıyor. Çanakkale Savaşı sırasında bütün kardeş halkların zafer için dua ettiğini hatırlatan Erdoğan, “Ellerini selamaya kaldırıp dualarla yanımızda oldular. Üsküp’ün, Prizren’in, Bosna’nın, Bakü’nün evlatları imdadımıza koştular.

Çanakkale’de perçinlenen kardeşliği biz ebedi bir kardeşlik olarak görüyoruz. Zira şehitler ölmez, şehitler canlıdır. İistiklal marşımızdaki şu dizeyi hatırlatmak istiyorum: ‘Sen şehit oğlusun, yazıktır, incitme atanı!” Kardeşliğe halel getirecek her türlü hareketten kaçınılmasını samimiyetle istiyoruz” şeklinde konuştu.

96 yıl evvel Mehmetçik tarihin seyrini değiştirdiği gibi kendilerinin de tarihi yeniden yazdıklarını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dedelerimiz, bundan 96 yıl önce tarihin akışını değiştirmişlerdi. Bugün de bu coğrafyada tarih yeniden yazılıyor. Bu mücadele aslında hepimizin ortak mücadelesidir. Biz bu değişimin seyircisi değil, öznesiyiz, sesiyiz, sözcüsüyüz. Onların kalemi bizim kalemimizdir. Dün Gazi Mustafa Kemal Trablus’taydı, o gün onu oraya götüren ruh neyse bugün de aynı ruhtur. Onların derdi bizim derdimizdir. Bizim zulüm karşısında sessiz kalmamız mümkün değil. Sivil halkın, çocukların katledilmesi karşısında elimiz kolumuz bağlı oturmamız mümkün değil”.

“ATEŞKESİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
BM’nin kararı doğrultusunda Libya’da alınan ateşkes kararını açıklayan Erdoğan, “Libya’da 1973 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda, ateşkesin az evvel Libya tarafından açıklandığını öğrendim. Ateşkesin uygulanmasını, sivil halka karşı güç kullanılmasına derhal son verilmesini istiyoruz. Türkiye her zaman haklının ve mazlumun yanında olacaktır. Türkiye, bölgede değişim ve dönüşümün yanında olmuştur. Olmaya da devam edecektir. Türkiye, hukukun, demokrasinin, insan haklarının tarafıdır. Bunun böyle bilinmesini özellikle burada ifade ediyorum, bundan sonra bunun takipçisi olacağız. Libya’da BM güvenlik konseyinin 1973 sayılı kararı hemen şimdi uygulamaya konulmalı, hemen ateşkes sağlanmalıdır. Az önce de Başbakanla görüştük, ‘Biz ateşkesi ilan ettik’ dedi. Bu konuda sabah bir açıklama yapmıştık. Türkiye olarak, Çanakkale şehitlerinin evlatları olarak bölgemize, dünyaya barış hakim olsun istiyoruz. Samimi şekilde bunun mücadelesini veriyoruz. Biz ilkelerle hareket ediyor, sadece barış, hukuk ve adalet diye haykırıyoruz. Birinci Dünya Savaşı’nda çok büyük acılar yaşadık. Aradan yüz yıl geçmişken, bu acılar tekrar yaşanmasın diyerek üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. Çanakkale’de 96 yıl önce nice fidanlar solduruldu. Biz artık bölgemizde kan dursun istiyoruz. İnsanın insana zulmü bitsin diyoruz. Bunu samimiyetle haykırıyoruz” diyerek, bölgeye barışın hakim olması için ellerinden geleni yapacaklarını anlattı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir