Başbakan Erdoğan’ın, AK Parti Çanakkale Mitinginde Yaptığı Konuşması

18 Mart 2009

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale’den aldıkları ruhla Türkiye’yi hakettikleri seviyelere taşıyacaklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, partisinin Çanakkale mitinginde yaptığı konuşmasına Çanakkalelileri selamlayarak başladı. Erdoğan, “Bu 48. miting, sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Çanakkale’nin yiğit, mert, cömert insanlarını selamlıyorum. Bugün 18 Mart 2009. Bugün tarihimizin şanlı bir sayfasını Çanakkale Deniz Zaferi’nin 94. yıldönümünü kutluyoruz. Bugün şehitlerimizi yadediyoruz. Çanakkale geçilmez diyen kahramanlarımızı şükranla yadediyoruz. Çanakkale bu aziz milletin canlandığı yerdir. Çanakkale bir
milletin uyandığı küllerinden yeniden doğduğu topraktır” dedi.

Türkiye’nin bütünlüğünü kimsenin sarsamayacağını belirten Erdoğan, “Bu ülkenin kardeşliğine kimse zarar veremez. Birliğimize, dirliğimize kimse kastedemez. Çanakkale destanının torunlarına küçük düşünmek asla yakışmaz. İstiklal destanını yazanların torunlarına küçük düşünmek asla yakışmaz. Seyit Onbaşı’nın, Yahya Çavuş’un torunlarına küçük düşünmek yakışmaz. Bu bayrağı, bu toprağı aziz şehitlerimizden emenat aldık. Burada mehmetçik şehit olurken, bir arzusu vardı, bu vatanın bağımsız olmasını arzuluyordu. Türkiye’nin şanına yaraşan tarihine, kültürüne, medeniyete yaraşan bir ülke olmasını istiyordu. Türkiye’nin itibarlı, güçlü bir ülke olmasını arzuluyordu. Bu anlayışla yola çıktık. Şehitlerimizden aldığımız emanete sahip çıkacağız dedik, sahip çıktık. Şehitlerimize mahcup olmayacağız dedik, mahcup olmadık. Türkiye dünya devleti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. AB katılım müzakerelerini sürdürüyor. BM Güvenlik Konseyi üyesi olarak kürüsel barışa katkı sağlıyor. Mezhepler, dinler çatışmasın
diyor. Medeniyetler İttifakı’na İspanya ile eşbaşkanlık yapıyor. Haklının yanında, mazlumun yanında yeralıyor, zalimin de karşısına dikiliyor” diye konuştu.

Çanakkale’den aldıkalır ruhla Türkiye’yi haketiği seviyelere taşıdıklarını kaydeden Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Karadeniz’i Akdeniz’e bağlıyoruz. 12 tünel açtık. Bunlar 10 sene önce konuşulsa olmaz böyle denirdi ama oldu. Tren saate 250 km hızla gidecek denseydi sen şaşırdın mı derlerdi. Dünyanın 8. hızlı trenine biz sahibiz. 253 km hızla Ankara’dan Eskişehir’e gittik. Şimdi dedik ya Türkiye’ye büyük düşünmek yaraşır, biz böyle bir ecdadın torunuyuz. Bu yan yatarak olmaz, çalışarak olur, ilimle
olur. Karadeniz sahil yolunu bitirdik. 17 senede yüzde 35’ini yaptılar. Yüzde 65’ini 4.5 yılda bitirdik. Dağları deldik. çünkü biz Ferhatız. Ferhata dağları delmek yaraşır. Şirin nerede, Şirin karşımda. Bu millete ulaşmak için Ferhatlara ihtiyaç var. Hızlı trenin yanında hatlarımızı yeniliyoruz. Bundan da önemlisi Marmaray. Ben desem ki denizin altından tüp geçit yaptık, Baykal’a diyorum ki gel seni orada misafir edelim, tüp geçitten bir geç. Gittiğin yerlerde şunu yaptım demiyorsun, bol bol Başbakan’a
hakeret ediyorsun. Ben de diyorum ki insaf bak gel ben sana yaptıklarımızı anlatıyorum. Sultan Abdülhamid’in hayaliydi bu. Bunu biz gerçekleştirdik. Dünyanın en derin tüpü. 82 metre derinlikte. Bunu biz yaptık. 2013’ün başında bu Marmaray’dan hızlı tren geçecek. Londra’yı Pekin’e bağlıyor”.

Millet sevdalısı olduklarının altını çizen Erdoğan, “Eğitim dedik 133 bin derslik yaptık 6.5 senede. Her ile ünversite olmaz dediler yaparız dedik. 81 vilaytein 81’inde üneversite var. 56 yeni ünversiteyi biz açtık. 350 bin konutun inşasına başladık. 250 bin konut sahiplerin teslim edildi. Kira öder gibi taksit ödüyorsunuz. Bugüne kadar hangi iktidar böyle yaptı. Kentleri güzelleştiriyoruz niçin çünkü Türkiye’ye güzellik yakışır. Şimdi size bir müjde veriyorum, imkanı olmayanlara 45 metrekare daireler yapacağız, peşinat yok. 100 TL taksitle 20 yıl vade, faiz yok, sabit fiyat. Bir yandan hastaneler yapıyoruz. Ayrımcılığı sona erdirdik. Demokratik hakları genişlettik, özgürlükleri genişlettik. Bir yandan yol yaptık, bir yandan Türkiye’yi küresel güç haline getirdik. İtibarımızı yükselttik. AK Parti şehitlerimizin emanetine sahip çıktı. Bizim bu ülkeye ilişkin vizyonumuz, hedeflerimiz, gayelerimiz var. Türkiye çok daha iyisini hakediyor. Türkiye’yi inşallah dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yerine alacak şekilde geliştireceğiz. Göreve geldik, Türkiye dünyanın 26. büyük ekonomisiydi. 6.5 senede 17. büyük ekonomisi yaptık. Avrupanın 6. büyük ekonomisi yaptık” şeklinde konuştu.

Çanakkale’de değişim şart olduğunu belirten Erdoğan, “Böyle gidemez. Bu değişimi AK Parti’yle yapacağız. Daha modern bir Çanakkale istiyoruz. Çanakkale hizmet siyasetine susadı. Çanakkaleli hizmete mi prim verecek ideolojiye mi, hizmet siyasetine oy verirse Çanakkale daha modern yaşam koşuluna kavuşur. Bizden önce kim vardı iktidarda DSP – MHP – ANAP. İktidara geldiğimizde Türkiye’nin milli geliri 230 milyar dolardı. 6.5 senede biz bunun üzerine ne ilave ettik 520 milyar dolar, şimdi neredeyiz 750 milyar dolardayız. 750 milyar dolardan sizin cebinize bir şey giriyor mu diyor Bahçeli. Bir ülkenin büyüdüğü milli gelirden anlaşılır. Sayın Baykal ve Bahçeli ruh ikizi, aynı şeyi söylerler. Ben hakareti sevmem. Hakareti onlar yapsın. Sayın Bahçeli halkım seni 5 yıllığına iktadara getirdi niye kaçtın. Çalışsaydın devlet yönetmek kolay değil. İnanın sayın Baykal’a da Bahçeli’ye de 10 koyun teslim et kaybeder gelir. Bunların durumu bu” dedi.

Baykal’ın Türkiye’nin borcu 500 milyar dolar sözlerini de eleştiren Erdoğan “Dürüst ol, doğru konuş. Devletin borcu 140 milyar dolar civarında. Özel sektörün borcu da 200 milyar civarında. 340 nere, 500 nere. Dürüst olalım. Bu milleti yıllar yılı aldatmaya kalktınız, elinize ne geçti. Bahçeli döneminde devletin borçlanma oranı yüzde 63’tü. Şimdi yüzde 13. Aradaki fark yüzde 50. Bunu kim ödüyordu, halkım ödüyordu. Şimdi cebinden çıkmıyor cebinde kalıyor. Bazıları akıl veriyorlar, para basın para. Biz sahtekar değiliz, karşılıksız para basmak modern hırsızli’fdr. Şirin nerede, Şirin karşımda. Bu millete ulaıktır. Yıllar yılı öyle yaptılar vatandaşımın cebindeki parayı güneş karşısındaki kar gibi erittiler. Bir ülkede karşılıksız para basılıyorsa bu hakkıyla çalışanın parasının alınmasıdır. Geldiğimizden beri bunu yapmadık, yapmayacağız. Enflasyon neydi yüzde 30. Şu anda ne yüzde 7.7. Yüzde 22 düştü. Kimin cebinde kaldı şimdi bu. Vatandaşımın cebinde kaldı. Enflasyon canavarından vatandaşımı böyle koruduk. İşsizlik diyorlar olmadığı yer var mı? ABD’de yüzde 8.7 işsizlik oranı. İşsizliğin olmadığı ülke yok. Baykal ve Bahçeli çıkıyor IMF diyorlar. Ttürkiye ne zamandır IMF’nin ortağı 50 yıldır. 23.5 milyar dolar borç devraldık. Ödedik ödedik 8 milyar dolar borcumuz var IMF’ye. Buraya düşürdük. Merkez bankası milli bankamız. Kasada olan döviz miktarı 26.5 milyar dolardı. Şimdi 67 milyar dolar var. Onlar borçlandılar, boşalttılar biz dolduruyoruz. Çünkü hortumları kestik” şeklinde konuştu.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çanakkale bizim sevdamız. Hakettiği yere getirmek bizim boynumuzun borcu. Sadece Gelibolu’ya yaptığımız yatırım 50 trilyona ulaştı. Yılda 200-250 bin insanın ziyaret ettiği tesisleri şimdi 3 milyon kişi ziyaret ediyor. Yeni bir projenin peşindeyiz. İstanbul Topkapı’da bir müze var. İstanbul fethini bu kadar muazzam canlandıran bir müze olamaz. Kendinizi adeta 1453’te zannediyorsunuz. Aynısını buraya yapacağız. Kendinizi 18 Mart 1915 Çanakkale’sinde göreceksiniz.
Bunları yaparsak tarihimizi bugüne taşırız. Çanakkale’de belediye ak belediye olmalı. İstanbul’da 4.5 yıl belediye başkanlığı yaptım. İstanbul’da CHP’nin çöp dağları vardı. İstanbul susuzdu. Hava kirliği vardı. CHP demek susuzluk demek, çöp demek, çukur demektir. Bunlardan teslim aldım İstanbulu o gün bugün İstanbul farklı bir İstanbul. Aynı şeyi Çanakkale’de yapalım diyorum. Murat Efe kardeşimin hazırladığı projeler var. Bizi Murat Efe kardeşimle birbirimizden ayırmayın. Çanakkale’yi farklı bir değişim sürecinin içerisine taşıyalım. Bunu gerçekleştirelim. Hedef 2023’te Çanakkale’ye 10 milyon turistin gelmesi, bunu da başaracağız. Çanakkalemizin gerçekten buna ihtiyacı vardır. Tarihe, kültüre sahip çıkmak budur. Mirasa, emanete sahip çıkmak budur. Çanakkale gibi 81 vilayetimizde mirasımıza emanetemize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Çanakkale’de eğitimde ne yaptık. Çanakkale’de 6.5 yılda 500 derslik yaptık. Bilişim teknoloji sınıfları kurduk. Okullarda bilgisayar nerdeyse yoktu. 4 bin 421 bilgisayar gönderdik. 3 yurt yapmak üzere çalışmalarımız sürüyor”.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir