Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Çanakkale’deydi

12 Ekim 2011

Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) akademik yıl açılış törenine katılmak üzere Çanakkale’ye gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, valiliği ziyaret etti. Arınç, burada basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularına yanıt vermedi.

Çanakkale’ye İstanbul’dan helikopterle gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, öğle saatlerinde valiliği ziyaret etti. Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ile birlikte AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan dışında protokol mensuplarının da katıldığı ziyarette açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çanakkale’nin önemine değinerek, “Çanakkale’nin yerini tekrar söylemeye gerek yok. 1915’den bu yana 2015’i hedef kaydedersek 100 yıl geçmiş olacak. 2015’in Çanakkale’ye ve Türk tarihine yakışır bir şekilde kutlanabilmesi, bu vesile ile Çanakkale’miz ve savaşın cereyan ettiği her köşenin yeniden ele alınıp bizden sonraki nesillere güzel bir armağan olarak sunulabilmesi için hükümetimizin büyük bir çalışması var. Bu konu ile ilgili bir kanun taslağımız var. Bu kanun kabul edilecek. Böylece 2015 ajansının faaliyete geçmesi ile çalışmalarımızı yürüteceğiz. Hükümet olarak Çanakkale’mizin ekonomik anlamda gelişmesi ve kamu yatırımlarından olabildiğince pay alması için de büyük desteğimiz var” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından basın mensuplarının kadın vekillere Meclis’te pantolon yasağını kaldıran meclis iç tüzüğünün geri çekilmesi sorusu üzerine Arınç, “Burası pantolonun sırası değil güzel kardeşim. Soracağınız soruları vilayete değil, 16.00’da yapacağımız toplantıda sorarsınız” dedi. Başka bir basın mensubunun Murat Karayılan ile ilgili sorusuna da yanıt vermek istemeyen Arınç, “Karayılan, ak yılan saat 16.00’dan sonra. Hadi bakalım. Vilayette olmaz böyle şeyler. Sabah sabah karayılan, ak yılan olur mu?” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, günün anısına Bülent Arınç’a çeşitli hediyeler verdi. Arınç, daha sonra öğle yemeği için vilayetten ayrıldı.

ARINÇ, ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ’NİN AKADEMİK YILI AÇILIŞINDA ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) 2011 akademik yılı açılış törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, son günlerde yaşanan terör olaylarına değinerek, “Şehirleri yakarak, sokakları yağlamayarak, insanları öldürerek özgürlük naraları atanlar ve onlara alkış tutanlar, gelin ve Çanakkale’yi görün” dedi.

ÇOMÜ Terzioğlu Kampüsü Manfred Osman Korfman Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen akademik yıl açılış töreni öncesi bölgede yoğun güvenlik önlemi alındı. Salona alınan öğrencilerle konukların üzerleri tek tek aranırken, korumalar da olası bir yumurtalı saldırıya karşı ellerinde şemsiyelerle önlem aldı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Türk müziği dinletisi ve üniversitenin kısa tanıtım filminin gösteriminin ardından bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, elinden geldiğince davet edildiği üniversitelerin akademik yıl açılışlarına katılmaya gayret gösterdiğini belirterek, “Biz Şırnak’ta ve Hakkari’de üniversiteler kurarken, ‘Bu üniversitelere ne hoca ne de öğrenci gelir’ diyenler vardı. Şimdi hepsi mahcup oldular. Bugün üniversitelerimiz gençlerimizle doldu. İstanbul’dan, Ankara’dan, hatta yurt dışından idealist hocalar
büyük bir sorumluluk ile bu üniversitelere geldiler ve öğrencilerini hocasız bırakmadılar. Bundan sonraki hedefimiz bu üniversitelerimizi İngiltere, Amerika gibi ülkelerle rekabet edebilecek seviyeye taşımak olacaktır. Dünyanın en kadim medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, insanlığın ortak medeniyet mirasına birçok katkısı olmuş bu coğrafyanın insanının da hedefi, Harvard ve Oxford gibi seçkin üniversitelerle rekabet olabilmelidir. Bütün bunları el birliği ile yapacağız. Biz hükümet olarak üniversitelerimizin maddi imkanlarını artıracağız, hocalarımız vizyon çizecek, siz öğrencilerimiz de durmaksızın çalışacaksınız” dedi.

“BUGÜN BÜTÜN DÜNYANIN GÜNDEMİNDE TÜRKİYE VAR”
Bugün bütün dünyanın gündeminde Türkiye’nin olduğunu da belirten Bülent Arınç, “Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine hemen her ülke ve millet ülkemizin göstermiş olduğu başarıları gıpta ile izliyor. Yanı başımızdaki diktatörlükler birer birer çöküyor. Yıllardır istekleri bastırılan, özgürlükleri kısıtlanan halkların umudu Türkiye oldu. Ülkemiz her açıdan bir diriliş mevsimi yaşıyor. Önümüzde ülkemizin geleceğini yakından ilgilendiren bazı tarihi dönüm noktaları var. Yeniz anayasa hazırlığı ve terörün sonlandırılması konusunda köklü adımlar atıyoruz. İnşallah bu dönemeçleri de başarı ile aşacağız. Var gücümüzle Türkiye’nin hak ettiği güce saygınlığa ulaşması, refah ve huzur içerisinde büyümesi için çaba sarf ediyoruz. Ancak birileri Türkiye’nin bu büyümesini terörü körükleyerek durdurmak istiyor. Maalesef ülkemizden de birileri buna figüranlık yapmak için elinden geleni yapıyor. Ellerine bomba tutuşturulan caniler, namluyu sivillere doğrultan korkaklar, sabah namazına giden hocayı arkasından vuran alçaklar, bir çocuğa bir harf öğretmen için yollara düşen öğretmene tuzak kuran zavallılar, askere, polisimize silah tutan hainler, bu büyük milleti akıllarında bölmeyi planlıyor. Bunu başaramayacaklar. Şehirleri yakarak, sokakları yağlamayarak, insanları öldürerek özgürlük naraları atanlar ve onlara alkış tutanlar gelin ve Çanakkale’yi görün. Neden bu milleti bölmeyi, kardeşler arasında kin tohumları ekip biçmeyi başaramayacağınızı, bu şehirde gördükleriniz size her şeyden daha iyi anlatacaktır. Burada Diyarbakır Bismilli Bayram oğlu Cemal’in, Seyrişehirli Alioğlu Abdullah’ın, Bigalı Mustafa oğlu Ahmet’in Sürmeneli Ömer oğlu Arslan’ın, Liceli Ali oğlu Tahir’in birbirinin koynunda sıra dağlar gibi yattığı, canlarını siper ederek koruduğu, kanları ile suladığı bu mübarek topraklara kin ve ayrılık tohumu ekmenin imkansız olduğunu göreceksiniz. Burada bu şehitlerimiz kucak kucağa yattığı sürece dün Çanakkale Savaşı’nda olduğu gibi, bugün de milletimizin birliği ve beraberliğini yok etmeye yönelik saldırılar o mübarek şehitlerimizin ruhuna çarpıp neticesiz kalacaktır” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, ÇOMÜ’nün 19 yıllık hayatında başarılı çalışmaları ile göz doldurduğunu belirtirken, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner de üniversite ile ilgili kısa bilgi vererek yeni projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ: “GERÇEĞİN BALYOZUNU TEPENİZDE GÖRECEKSİNİZ”
AK Parti Çanakkale İl Gençlik Kolları Teşkilatı 3. Olağan Kongresi’ne katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kısıtlı zamanı olmasına rağmen yaptığı konuşmada terör konusuna değindi.

AK Parti Çanakkale İl Gençlik Kolları’nın Kolin Hotel’de yapılan 3. Olağan Kongresi’ne Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ta katıldı. Gençlik Kolları İl Başkanı Orçun Oktay’ın konuşmasının ardından alkışlarla kürsüye gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Çok şükür 3 seçimde de oyunu sürekli arttırarak tek başına iktidar olan ve Türk siyasi tarihinde en büyük başarı sağlamış siyasi partinin mensuplarıyız. Türkiye, tek başına iktidarları gördü. 1950’den sonra gördü, 1965-1969’u da gördü, 1983 ve 87’de gördü ama 3 dönem yüzde 35 yüzde 47, yüzde 50 oy alan her 7 seçmenden birisinin oyunu alan bir iktidar görmedi. Çok şükür bu başarıdan sonra önce Allah’a hamd ediyoruz. Milletimize bize duydukları güven ve bağlılıktan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

“EMELLERİNE ULAŞACAKLARINI ZANNEDİYORLAR”
Çanakkale’nin tarihi geçmişini anlattıktan sonra terör örgütüne yönelik söylemlerde bulunan Arınç, “Çanakkale geçilmez düşüncesinin en güzel örneğini yaşatan bu güzel ilimizde birbirinin koynunda, kucağında yatan şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Diyarbakır’ı ile, Manisa’sı ile, Biga’sı ile bu toprakların her bir ferdi buraya geldi ve burada şehit oldu. Birbirlerinin kucaklarında ve gönüllerinde yer aldılar. Çanakkale böyle mübarek bir yer. Bu ülkeyi parçalamak, bölmek isteyenler, hala ‘Biz başarılı olacağız’ inadıyla kadınlara, çocuklara, askere, polise silah doğrultanlar, yemeğe gidenlerden karnındaki 8 aylık yavrusuna dünyayı görmeden kahpece şehit edilenler bu ülkeyi böleceklerini ve emellerine ulaşacaklarını zannediyorlar. Bu iddianız devam ediyorsa, yine devam edin ama gerçeğin balyozunu da tepenizde göreceksiniz. Allah’ın izni ile bu millet yanlış yapmaz, yanlışa pirim vermez. Bu millet yıllardır bu topraklar üstünde büyük medeniyetlerin sahip olmuş ilim, ahlak, fazilet, edep ve bütün bunların hepsi büyük insanlık medeniyetine sahip bir ülkede biz birbirimizden güç alacağız, tarihimizden güç alacağız. Ne Harabi, ne, Harabatiyiz. Bir kökü mazide olan atiyiz. Yani, Türkçesini anlatmam gerekirse, bir harap, harabetli insanlar değiliz. Yanlış işlerin peşinde koşmayız. Biz köklü geçmişi olan çok ulu bir geleceğiz. Kimliğimize inanıyoruz. Ortak değerlerimize sahibiz. Milli manevi duygularımızla, bu ülkenin yeniden tarihteki gibi büyük bir medeniyet olacağına, büyük bir devlet olacağına inanıyoruz ki, 9 yıllık AK Parti dönemimiz de bunun şahididir. Şu anda Türkiye, geçmişte başı önünde olan değil, başı dik olan bir Türkiye’dir” diye konuştu.

ARINÇ, 12 HAZİRAN SEÇİMLERİ’Nİ KARİKATÜR ÖRNEĞİ İLE ÖZETLEDİ
12 Haziran seçimlerinin ardından yapılan bir karikatürü anlatan ve seçimleri özetleyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “2 Haziran Seçimlerinin sonucunu çok güzel bir karikatür özetledi. Bu benim çok hoşuma gitti. Sayın Başbakanımız, karşısında da sayın Bahçeli ile sayın Kılıçdaroğlu. Tayyip bey, muzip muzip onlara dönüyor ve diyor ki, ‘Söyleyin bakalım hanginiz bana oy verdiniz. Mutlaka birisi vermiş olmalı.’ Yüzde 50 oyun hesabı bu. Bununla şunu söylemek istiyorum, Çanakkale’de yüzde 50’yi bulamamış olabiliriz. Ama genel seçimde bize yine birinci parti olmayı, yine bir iki değerli milletvekili çıkarmayı başardılar. Bundan sonra çıtamız daha da yüksektir. Türkiye’de olan niye Çanakkale’de olmasın. Niye Çanakkale yüzde 50’nin altında olsun? Niye Çanakkale’nin 4 milletvekilinin 4’ü de AK Partili olmasın? Bölgesel güç olmak bizim için küçük bir hedeftir. Bizim hedefimiz küresel güç olmaktır. Ne eksiğimiz var?” dedi.

Arınç, konuşmasının ardından teşekkür plaketleri ve hediyeleri kabul etti ve basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtlamadan havaalanına hareket etti. Başbakan Yardımcısı Arınç, helikopter ile Çanakkale’den İstanbul’a gitti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir