Başbakan Yıldırım; “Çanakkale Geçilmez Artık Tarihte Kaldı!”

25 Ekim 2016

Çanakkale 1915 Köprüsü hakkında bugün bilgiler veren Başbakan Binali Yıldırım, “Çanakkale geçilmez tarihte kaldı artık, Çanakkale geçilir, her türlü geçilir hale geliyor. Denizden geçiliyor, havadan geçiliyor şimdi karadan da geçilmiş olacak. Türkiye dünyada böyle büyük projeleri yapan ender ülkelerden biri” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, geçiş ücretinin ise 15 euro+KDV olacağını açıkladı.

Daha Yapılmadan Ücreti Belli Oldu

Başbakan Binali Yıldırım, bugün yaptığı toplantıda Çanakkale 1915 Köprüsü’nün yarın ihale ilanına çıkarılacağını açıkladı. Başbakan Yıldırım, köprüden geçiş ücretlerinin 15 Avro artı KDV olacağını söyledi. Başbakan Yıldırım, proje maliyetinin 10 milyar dolar olacağını belirterek, trafik garantisi olacağını açıkladı. İhaleyi kazanan firma ise, yapım süresini en kısa veren firmanın ihaleyi kazanacağını ifade etti. Ayrıca toplantıda köprü hakkında konuşan Başbakan Yıldırım, “Çanakkale geçilmez tarihte kaldı artık, Çanakkale geçilir, her türlü geçilir hale geliyor. Denizden geçiliyor, havadan geçiliyor şimdi karadan da geçilmiş olacak. Türkiye dünyada böyle büyük projeleri yapan ender ülkelerden biri” sözleri ile konuya dikkat çekti.

1
Köprüden Hızlı Tren Geçecek mi?

Öte yandan Yap İşlet Devret modeliyle inşa edilecek projeyle yurt dışından birçok firma ilgileniyor. Proje, şüphesiz Türkiye için çok önemli bir proje. Çevreye duyarlı bir şekilde inşa edilmesi önem taşıyan köprü projesinde, “Hızlı Tren” konusunun gündeme gelmemesi merak uyandırıyor. Eğer “Çanakkale 1915” Köprüsü sadece otoyol değil aynı zamanda hızlı tren geçişi için de kullanılırsa İstanbul’u, Türkiye’nin önemli şehirleri Çanakkale, Balıkesir ve hatta İzmir’e uzanacak bir hatla yüksek hızlı demir yoluyla bağlama şansını yakalayabiliriz.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir