Başkan Gökhan, Basın Mensuplarıyla Buluştu

14 Ocak 2015

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında kentte görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarıyla kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi.

Çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantıda konuşan Başkan Gökhan, Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak sözlerine başladı. Basın mensubu olmanın zorluklarına değinen Başkan Gökhan, ‘çalışan gazeteci’ kavramının da önemli olduğunu belirterek, basının objektif olması, doğru ve tarafsız haber vermesinin önemi üzerinde durdu. Gökhan, “Çalışan gazeteciler kavramı önemli bir kavram ve bunun içinin dolması gerekiyor. Bunun içi, basın özgürlüğüyle, düşünce, ifade özgürlüğüyle, haber alma özgürlüğünün kısıtlanmamasıyla, doğru habere ulaşmakla, doğru haberi vermekle dolar” dedi. Özellikle son dönemlerde hem basın özgürlüğü hem de haber alma özgürlüğüne yönelik sıkıntılara değinen Gökhan, “Maalesef günümüzde mesleğini onurlu bir şekilde, kimsenin payandası olmadan sürdürme gayreti içinde olan tüm gazeteciler maddi manevi baskı altındalar. Doğru haber yapan insanların manevi baskı altında olmasını şiddetle kınıyorum” şeklinde konuştu. Geçmişte ve günümüzde yaşanan olaylara değinerek 19. ölüm yıldönümünde anılan Metin Göktepe, 19 Ocak’ta anacağımız Hrant Dink ve 24 Ocak’ta ölümünün üzerinden 22 yıl geçmiş olacak gazeteci Uğur Mumcu’dan örnekler veren Gökhan, günümüzde de Ahmet Şık, Nedim Şener gibi gazetecilerin de yazdıklarından, düşüncelerinden dolayı yaşadıkları baskıların kabul edilemez olduğunu sözlerine ekledi.

“Basına Yapılan Saldırıları Kabul Etmemiz Söz Konusu Olamaz”
Paris’te Charlie Hebdo isimli karikatür dergisine düzenlenen saldırıdan söz eden Başkan Gökhan, “Karikatürü savunmayabiliriz, lanetleyebiliriz, kutsalımıza bir saldırı olduğunu şiddetle bağırabiliriz, eylem yapabiliriz, bunu bütün dünyaya duyurabiliriz. Kutsallarımıza saldırıyı hoş görmemiz mümkün olamaz ama bu bize asla ve asla bir insanı öldürme hakkı vermez” dedi. Çanakkale’de de son olarak geçtiğimiz yıl gazeteci Cemal Oral’a yapılan saldırıdan söz eden Başkan Gökhan, faillerin bir an önce bulunması gerektiğine vurgu yaptı. Gökhan, “Barışın ve özgürlüklerin kentinde, hangi düşüncede olursa olsun, hiçbir kişiye saldırıyı, özellikle basın mensuplarına yapılan saldırıları kabul etmemiz söz konusu bile olamaz” diye konuştu. Gökhan, gazeteci İlker Yurttaş’a da geçirmiş olduğu rahatsızlıktan dolayı geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Türkiye’de son dönemde kadın ve çocuklar üzerinden siyaset yapıldığına değinen Başkan Gökhan, Çanakkale’de ise bunun tam tersi olarak kadınların özgürce yaşamlarını sürdürmesi adına her türlü desteğin verildiğini söyledi. Gökhan, Çanakkale Belediyesinde de Handan Özyayla, Rebiye Ünüvar ve Özleyiş Çetin olmak üzere dört başkan yardımcısından üçünün kadın olduğunu, bunun yanı sıra pek çok kadın birim müdürünün de bulunduğunu belirterek, “Bu şunun göstergesi; bu yerlere gelmiş olan bütün arkadaşlarımız bileklerinin hakkıyla gelmiştir. Başarılı çalışmaları sonucunda bu noktaya gelmişlerdir” dedi.

Ödül Bu Yıl, Mine Tarım’ın
Başkan Gökhan, her yıl basın mensuplarıyla Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında gerçekleştirilen toplantılarda meslekte belli bir yılı geride bırakan gazetecilere ödül verildiğini, ancak bu sene bu kriterin dışında, bir kadın gazeteciye ödül verilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı. Geleneksel hale gelen kol saati ödülü ise, 2010 yılından bu yana Çanakkale basınında görev yapan, 2012 yılında özünde kadın olan haberiyle Çanakkale Gazeteciler Cemiyetinin düzenlemiş olduğu yarışmada ödül alan gazeteci Mine Tarım’a verildi. Tarım’a hediyesini Başkan Gökhan takdim etti.

Basın mensuplarıyla birlikte gerçekleştirilen kahvaltı etkinliği, sohbetle son buldu.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir