Başkan Gökhan, ÇAYEK Toplantısına Katıldı

Başkan Gökhan, ÇAYEK Toplantısına Katıldı
18 Aralık 2013

Çeşitli meslek gruplarından kentlilerin bir araya gelmesiyle kurulan Çanakkale Ekolojik Yaşam İnisiyatifi (ÇAYEK) tarafından doğal üretim ve doğal tüketimin yaygınlaşmasını sağlamak adına iki haftada bir düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da katılarak, çalışmalar ve faaliyetler hakkında bilgiler aldı.

Doğa dostu ekolojik gıda üreten üreticiler ile sağlıklı gıda talep eden tüketicileri ortak paydada buluşturan ve Kasım 2012’den bu yana çalışmalarını sürdüren ÇAYEK’in son toplantısı 16 Aralık Pazartesi günü gerçekleşti. Günümüzde kentlerin hızlı yaşantısı ve üretimin doğal sürecinden uzaklaştırılması nedeniyle ekolojik üretime duyulan özlemden yola çıkarak bir araya gelen ÇAYEK temsilcileri, toplantıya katılan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a ilk olarak kurulma amaçlarından, faaliyetlerinden ve çalışmalarından söz etti.

Kimyasal katkılarla insan sağlığını büyük ölçüde etkileyen gıdalar yerine, tohumundan meyvesine tamamen doğal bir üretim sürecinden geçen gıdaları tüketmek istediklerini belirten topluluk üyeleri, gıdanın mümkün olan en az mesafeyi kat etmesi, yerel tohumların korunması, ekolojik prensiplere göre üretim yapan bilinçli küçük çiftçilerin kentli tüketiciler tarafından desteklenmesi, tüketicinin de üretimin bir parçası olmasına fırsat veren bir sistem kurmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Kazdağlarında yaşanan doğa tahribatına da duyarsız kalmayan ÇAYEK temsilcileri, doğa ile uyumlu üretimi önce Çanakkale’de yaygınlaştırmak, ardından bunu tüm Türkiye’ye duyurmak ve yaymak istediklerini de belirtti.

Üreticilerle tüketicileri bir araya getiren paylaşım toplantısına katılan Başkan Gökhan, bu girişimi oldukça başarılı bulduğunu belirtirken, ÇAYEK’in çalışmalarını da destekleyeceğini kaydetti. Doğal kaynaklar bakımından oldukça zengin bir kent olan Çanakkale’de Kazdağları başta olmak üzere her türlü ekolojik dengeye saygılı olduklarının altını çizen Başkan Gökhan, sağlıklı gıda üretimi ve tüketimi adına yapılabilecek çalışmaları her zaman için destekleyeceğine vurgu yaptı.

Toplantıda, sağlıklı üretim ve tüketimin öncelikli olarak çocuklara da aşılanması gündeme gelirken, okulların fiziki yönden hobi bahçeleri oluşturulabilecek bir duruma getirilmesi, aynı zamanda yine okullarda sağlıklı gıdaların sunulmasına yönelik proje çalışmaları konuşuldu. Aynı zamanda doğal ve ekolojik ürünlerin kent halkına sunulmasını kolaylaştırmak amacıyla kurulması planlanan ‘kış pazarı’ da toplantıda konuşulan bir diğer konu oldu. Başkan Gökhan, ürünlerin sergileneceği ve satışa sunulabileceği bir alanın projelendirilerek gündeme getirilebileceğini kaydetti.

ÇAYEK üyeleri aynı zamanda 21 Aralık Cumartesi günü 10.00-12.00 saatleri arasında Aynalı Çarşı’da düzenlenecek olan takas etkinliğine Başkan Gökhan’ı da davet etti. Toplantı, üreticilerin kendilerini ve faaliyetlerini tanıtmasının ardından karşılıklı sohbet ile son buldu.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir