Başkan Gökhan, Gıda Kümesi Temsilcileriyle Bir Araya Geldi

01 Şubat 2017

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bir süre önce kapanışı gerçekleşen Güney Marmara Gıda Kümesi Projesinin ortaklarını makamında ağırladı.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ve Portekiz’in Castelo Branco şehrinde faaliyet gösteren InovCluster Gıda Kümesi ile ortaklaşa yürütülen Güney Marmara Gıda Kümesi Projesinde sona gelindi. Projenin kapanışının ardından yeni projelerin de hayata geçirilmesini sağlamak amacıyla bir dizi temaslarda bulunan heyet, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı da makamında ziyaret etti. Ziyarete GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek ile InovCluster Gıda Kümesi Temsilcilerinin yanı sıra, proje temsilcileri katıldı.

Öncelikle projeye ilişkin bilgi veren GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek, yaklaşık 167 bin avroluk projenin ortakları arasında Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret ve Sanayi Odası ile InovCluster temsilcilerinin bulunduğunu kaydetti. Özek, “Nihai hedefimiz, Güney Marmara’da, yani Çanakkale ve Balıkesir’de kurumsal kimlik kazanmış, kendi ayakları üzerinde durabilen gıdacılarımızın bir arada bulunduğu bir projeydi. Projenin kapanışı da aslında bir başlangıçtı” diyerek, yeni projelerle uluslararası gıda kümesi ağına bağlanmayı hedeflediklerini söyledi.

Ziyaret için teşekkürlerini ileten Başkan Gökhan ise, “Gıda kümesi anlamında en doğru seçimlerden birinin Portekiz olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu yörenin, yani Çanakkale ve Balıkesir’in tarımda en önemli üç unsuru bulunuyor; zeytin ve zeytinyağı, süt ve süt ürünleri ile meyvecilik. Dolayısıyla bizzat yaptığım gezilerde de gördüm ki, Portekiz’de zeytincilik başta olmak üzere tarımda oldukça iyi konumdalar. Hem hammadde üretimi hem de işlenmesi konusunda ileri teknolojiye sahip olduklarını biliyorum. Dolayısıyla bu ilişkinin bir başlangıç olmasını ve sürmesini, projelere ve işbirliklerine dönüşmesini temenni ediyorum. Bizim de gayret göstermemiz önemli. Bu konuda rehberlik edip, üretim aşamasında da işbirliği gayretinde olmamız lazım. Projenin Türkiye, Güney Marmara ayağında kendi iç organizasyonumuzu tamamlamak, uzmanları, ziraat fakültelerini, gıdacıları katmak lazım” diye konuştu.

Projeye ve güncel konulara ilişkin karşılıklı sohbetin gerçekleştiği ziyaretin sonunda Başkan Gökhan, konuklarına hediye takdiminde bulundu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir