Başkan Gökhan Son 4 Yılı Değerlendirdi

01 Nisan 2013

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan 2009 yerel seçimlerin üzerinden geçen 4 yılın ardından, mazbatasını alarak resmen göreve başladığı 1 Nisan’ın yıldönümünde gerçekleştirdiği kahvaltılı basın toplantısı ile gerçekleştirilen, devam eden ve planlanan projelerini ve kente dair değerlendirmelerini basın aracılığı ile kamuoyuyla paylaştı.

“PROJELERİMİZİN %89’UNU HAYATA GEÇİRDİK…”
Başkan Gökhan Basın toplantısında;

“2009 Yerel Seçimleri öncesinde hazırladığımız kitapçığın içerisinde 95 adet projeden bahsetmiştik. Bu projelere ek olarak, öngörmediğimiz ama süreç içerisinde ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda 27 proje daha ortaya çıktı. Toplam 122 olan proje sayımızın, bugün itibariyle 73 adedini yani %60’ını fiilen tamamlamış bulunuyoruz. 17 projemizin karşılığı olan %14’ünün ise yapımı devam ediyor. Projesini hazırlayıp henüz yapımına başlamadığımız 19 projemiz var, bu da %15’i demek. Dolayısıyla önümüzdeki yerel seçimlere bir yıl kala projelendirilip yapıma hazır hale getirdiklerimizle beraber öngördüğümüz projelerin %89’unu hayata geçirmiş bulunuyoruz.

13 tane projeyi ise öngörmemize rağmen yapamadık. Örneğin, Hamidiye Tabyaları ile ilgili bir kültür parkı öngörmüştük. Ancak bu alanın Kültür Bakanlığı’na devri olduğu için bu projeyi gerçekleştiremedik. Yalı Pasajı ile ilgili bir öngörümüz vardı. Bu konu ile ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü ile görüşmelerimiz devam ediyor. Cumhuriyet Öğrenci Evleri Projemiz vardı ancak belediyelerin öğrenci yurdu yapması hakkında yasal bir engelle karşılaştık. Gerekçeli nedenlerden dolayı bu projelerimizi gerçekleştiremedik.

Tabi kentler dinamik bir yapıya sahip. Her zaman yeni ihtiyaçlar oluşabilir, yeni yatırımlar, projeler gündeme gelebilir. Dolayısıyla kentteki basının projeleri, günlük yaşamı takibi, ihtiyaçları ortaya koyması, kamuoyunun görüşlerini paylaşması bizim için son derece değerli ve önemli. Basında çıkan tüm gelişmeleri yakından takip ediyor ve yararlanıyoruz.

2009 – 2012 yılları arasındaki 4 yıllık süreç içerisinde özellikle kent alt yapısı için çok ciddi yatırımlar yaptık. Alt yapıları tamamlanan alanlarda üst yapı yatırımlarına hız verdik. Teknik alt yapı yatırımı olarak toplam 88.853 m’lik içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu şebeke hattı yaptık. Bu çok önemli bir rakam.

Üst yapı itibariyle de 290.000 m2 beton parke, 376.000 m2 sathi kaplama, 146.000 ton da sıcak asfalt ile alt yapısı tamamlanan alanların üst yapılarını yeniledik. Sadece üst yapı yatırımları için toplam 25.893.000 TL kaynak aktardık.

Bu sene bildiğiniz gibi aşırı yağışlardan dolayı 1-2 gün arıtma tesisimize gelen suyun aşırı bulanık olması sebebiyle çeşmelerimizde bulanık su akmasıyla karşılaştık. Bu olayın tekrarlanmaması için, barajın alt bölümünden aldığımız suyu baraj yüzeyinden alabilmek için yeni bir tesis kuruyoruz. Çalışmalar kapsamında su depolarımızı temizledik, vanalarımızı ve isale hatlarımızı yeniledik ve yeni bir sistem kurduk.

Tüm yaptığımız yatırımlar bütçelerle oluyor. Her yatırımın kent insanına yararlı ve ihtiyaçlara uygun olmasını esas alıyoruz. Çanakkale halkının kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak için çaba gösteriyoruz. Son 4 yılda da belediye olarak hem yatırımlar gerçekleştirdik, hem mal varlığımızı, hem de kredibilitemizi arttırdık.

Bizim için katılımcılık çok önemli. Süreçlerin içerisinde karar vermeden önce olabildiğince sivil toplum kuruluşlarına danışıyoruz, bu da bize çok yardımcı oluyor. Bu kentte hiç kimsenin kendini dışlanmış, ötekileştirilmiş hissetmemesi içi özen gösteriyoruz.

Ben Belediye Başkanı Ülgür Gökhan olarak sadece belediye personelini yönetiyorum, benim Çanakkale halkını yönetmek gibi bir haddim yok. Ben Çanakkale halkını temsil ediyorum. Çünkü onlar bana sağladıkları kaynaklarla daha huzurlu, güvenli ve sağlıklı bir kent oluşturmam için bu görevi verdiler. Bunun için katılımcılığa çok önem veriyorum. Gerek sivil toplum kuruluşları, gerek basın, gerekse şahıslar herkese kentin yönetimiyle ilgili akıl yormasını, öneri getirmesini ve bu bağlamda da bu kenti birlikte yönetmeyi öneriyorum.”

dedi.

Gökhan sözlerini toplantıya katılan basın mensuplarına teşekkür ederek tamamladı.

Toplantı, Başkan Gökhan’ın basın mensuplarının sorularını yanıtlaması ve 1 Nisan’ın aynı zamanda doğum günü olması nedeniyle 1 Nisan 2009 tarihinde mazbatasını aldığı gün çekilmiş olan fotoğrafın süslediği doğumgünü pastasının kesilmesinin ardından sona erdi.

[canakkale.bel.tr]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir