Başkan Gökhan Sosyal Konutlar Sakinleri İle Bir Araya Geliyor

Başkan Gökhan Sosyal Konutlar Sakinleri İle Bir Araya Geliyor
13 Temmuz 2021

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Sosyal Konutlar sakinleri ile bir araya gelerek, bölgede gerçekleştirilecek kentsel yenileme projesine ilişkin ilişkin bilgi verdi. 

Çataltepeliler Derneği’nde düzenlenen bilgi edindirme toplantılarına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı Özkan Vural, birim müdürleri ile Sosyal Konutlar sakinleri katılımda bulundu. 

Toplantıda Sosyal Konutlar Projesinde gelinen son durum ile ilgili bilgi edindirmede bulunan Başkan Gökhan, konut sahiplerinden gelen soruları yanıtlarken, tavsiyeleri de not aldı. 

Yerinde kentsel yenileme ile gerçekleştirilmesi tasarlanan bilgi edindirme toplantıları, Sosyal Konutlar sakinleri ile beraber, pandemi kuralları nedeni ile gruplar durumunda gerçekleştirilmeye devam edilecek.

Sosyal Konutlar Kentsel Yenileme Projesi Hakkında

Çanakkale Belediyesinin 14.02.2018 tarihli 6760 sayılı yazısı ile İsmetpaşa Mahallesi, Sosyal Konutlar Mevkiinde bulunan alanın, 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında “riskli alan” ilan edilmesine yönelik hazırlanan riskli alan teklif dosyamız değerlendirilmesi için T.C. Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmişti. 

Bu tarihten günümüze kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde, idaremizden istek edilen her çalışma tamamlanarak Bakanlığa teslim edilmiştir. Bu süreçte 18 Mart Üniversitesi ile ortak çalışma yapılarak karot numunesi sonrasında bina analizleri hazırlamak, şehir bütününde istenen verileri toplamak, “kentsel strateji belgesi” hazırlamak gibi pek çok faaliyet yürütülmüştür. 

Bakanlıkça; Söz konusu alana ilişkin yapılacak kentsel dönüşüm uygulamalarıyla ilgili değerlendirmenin Bakanlığın 24.04.2019 Tarih 90452 sayılı yazı ile önceleri yapıldığı ve teklife konu alanın “Riskli Alan” ilan edilmesine gerek olmaksızın 6306 Sayılı Kanun Kapsamında yapıların “Riskli Yapı” tespiti yaptırılarak tek tek dönüşümün mümkün olabileceği bildirilmiştir.

Bu konuda nisan ayı meclis oturumunda ayrıntılı olarak sunum yapılmış, çalışmaların içeriği ile ilgili halkımız bilgi edindirilmiştir. Bu kapsamda idaremizce söz konusu alanda uygulanacak proje üzerinde, Bakanlığın belirlediği ilkeler doğrultusunda revizyon çalışmaları yürütülmektedir.

Yapılması tasarlanan proje revizyonu sonrasında, tespit edilen 3 ilkeden taviz verilmeden; 6306 sayılı kanun kapsamında yapıların “riskli yapı” tespiti yaptırılarak tek tek dönüşümün yapılabilmesi amacıyla hak sahiplerinin; 

•          Mevcut konumu, 

•          Mevcut katı, 

•          Mevcut cephe düzeni, 

•          Onaylı mimari projelerindeki m²’si korunarak “yeni öneri proje çalışması” ve alternatifleri ile ilgili çalışmalar hazırlanmış olup temmuz ayı itibarıyla hak sahiplerine sunulmaya başlanmıştır. Hak sahiplerinden gelen görüş ve tavsiyeler doğrultusunda projeye devam edilecektir.

www.canakkale.bel.tr
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir