Başkan Gökhan Terörü Lanetledi

Başkan Gökhan Terörü Lanetledi
21 Temmuz 2015

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bu yıl 52. kez gerçekleşecek olan Uluslararası Troia Festivali programının halka arzı için planlanan basın toplantısında, geçtiğimiz gün yaşanan üzücü terör olaylarına ilişkin düşüncelerini de kamuoyuyla paylaştı.

Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Gökhan; gencecik insanların öldürüldüğü bir günün ertesinde 52. Uluslararası Troia Festivali programının tanıtımında oldukça üzgün olduğunu belirterek, daha çok yaşanan terör olayıyla ilgili düşüncelerini paylaşmayı uygun bulduğunu ifade etti.

“BİRLİKTE YAŞIYORUZ”
Başkan Gökhan; “Uluslararası Troia Festivali, Çanakkale Savaşlarının 100. Yılında ‘BİRLİKTE YAŞIYORUZ’ sloganıyla 9-13 Ağustos tarihleri arasında 52. nci kez kent halkıyla buluşacak.
100 yıl önce farklı dil, din ve ülkelerden savaşmak üzere Çanakkale’ye gelen binlerce insan bize birlikte, kardeşçe yaşamın mümkün olabileceği adına geride büyük dersler bıraktılar.
Ancak savaş ders almıyor, çekilen acılarla yetinmiyor, savaş baronları hep daha fazlasını istiyor. Bu isteklerini de hayata geçirmek için Ortadoğu coğrafyasını mahvediyor, Ortadoğu’da yaşayan masum insanlara, insanca yaşam olanağı tanımıyorlar.
Daha dün Suruç’ta, Kobane’nin yeniden inşasına yardım etmek için toplanan gençler teröre kurban gitti. 32 gencecik evlatlarımızı yitirdik, 100 kadar yaralı genç var. Bu yaşananların hiçbirinin bir izahı olamaz. İnsanlığa karşı yapılan terörün ne dini, ne milli, ne ulusal hiçbir gerekçesi olamaz. Bunlar tamamen insanlık dışı davranışlardır. Biz birlikte yaşamanın huzurunu yaşamak istiyoruz. Barışın Kentinde barış içinde yaşamanın mutluluğunu bütün dünyayla paylaşmak istiyoruz. Festivalimizi de birlikte yaşam sloganın üzerine kurgulayarak yapmaya çalışacağız. Niye çalışacağız diyorum çünkü dünkü olaydan sonra nasıl bir festival yapabiliriz, bu süreç nereye gider bilemiyorum. Bir kez daha dünkü terör olayında kaybettiğimiz gençlerimizi ve aynı anda şehit olan başçavuşumuzu rahmetle anmak istiyorum.
Birlikte Yaşamın vazgeçilmezliği ve zorunluluğu üzerine kurguladığımız festivalimizde yine en büyük gücü vazgeçilmezimiz ‘Barış Kültürümüz Olsun’ sloganından aldık.
52. yılda yine alanında önemli işlere imza atmış; dünyaca ünlü müzisyenler, tiyatro sanatçıları, dans sanatçıları, gazeteci ve yazarlar festival boyunca kentin değerli yaşayanlarına ve kentimize gelen konuklarımıza kaliteli zamanlar yaşatmak için bizimle olacaklar.
Festivalimizin, tüm karanlıkların içinden geçip aydınlatan bir ışık, dünya barışını müjdeleyen beyaz bir güvercin olup umut dağıtmasını diliyorum.”
dedi.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir