Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Başkan Gökhan’dan Kent Gündemiyle İlgili Açıklamalar

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kentin gündeminde yer alan konulara ilişkin basın toplantısı düzenledi. 18 Kasım salı günü Belediye Meclis salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan Başkan Gökhan, Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikası ve AKFA Dosyası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın basın toplantısından satır başlarını Aynalı Pazar Gazetesi’nden derledik;

“Çalışmalar şu an için durdu”

“Bilindiği gibi ilk ihaleye iki firma katılmış ve ihale tarafımızdan iptal edilmişti. İhalenin iptal edilme sebebi ise; bu arazi üzerinde bilindiği gibi çeşitli binalar var. Bu binalardan özellikle iki tanesi ihale edilmiş, ihale kapsamında da binanın birebir aynısı inşa edilmesi istenmişti. İhale’de dosya sunan 17 Burda firması söz konusu binaları biraz büyütmüşler. Bu sebeple de proje iptal edildi ve projenin yeniden hazırlanması istenmişti. Fakat kamuoyunda oluşan olumsuz tepkiler ikinci ihaleye yansıdı ve bu ihaleye katılan olmadığı için çalışmalar şu an için durdu.”

“Kamuoyunda olumsuz bir hava esti”

“Bizim istediğimiz iki binanın yıkılarak aynı ebatlarda aynı özelliklerle yeniden yapılmasıydı. 17 Burda firması buradaki binaları yıkarak aynısını yapacak ve sinema salonu olarak 15 yıl kullandıktan sonra belediyeye devir edecekti. Diğer alanlar üzerinde ise Gençlik Merkezi, dinlenme yerleri ve aktivite alanları yapılacaktı. Bunların yapılması 8 milyon TL gibi bir paraya mal olacaktı, firmada burayı 15 yıl işletecek bu süre içerisinde de kira ödeyecekti. Sonra da buradaki tüm haklarını belediyemize devredecekti. Yaratılan olumsuz hava bu yatırımların önüne geçti. İkinci ihaleye hiçbir firma katılmadı. Zaten ilk ihalede bir firma son dakika da katılmıştı ve eksik evrakları vardı. Fakat 17 Burda firması projesini hazırlamıştı; kendilerine neden katılmadınız ihaleye diye sorduğumuzda kamuoyunda olumsuz bir hava estiğini bu olumsuzluk karşısında firma olarak yer almak istemediklerini belirttiler.”

“Sonuçta ihale süreci artık bitti. Hiçbir firma en azından şimdilik böyle bir işi üstlenmek istemiyor. Bu durumda belediye olarak o binaları yıkacağız. Kendi imkânlarımızla yapmaya çalışacağız ama bu ne kadar sürer onu bilemiyorum. Sonuçta buraya kaynak aktarmak gerekecek. Bu süre zarfında yeni teklifler gelirse elbette bunları değerlendirme yoluna gideceğiz.”

“Turizm kenti olacağız diyorsak bunları bu şekilde planlamak zorundasınız”

“Bu nedenle zaman içerisinde çeşitli dönemlerde kıyı şeridinde özellikle bu alanlarda zaman zaman turistik tesis amaçlı imar planlamaları yapıldı. Biz de kentin turizm yönünden gelişebilmesi için bu alanlarda imar plan tadilatları yaparak bazı alanları turizm tesis alanı olarak ilan ettik. Burada imarla ilgili elbette bazı şartlardan vazgeçebiliyoruz. Nitekim otel alanı 1 emsal, Park Yeşil’in olduğu olan 0.75 emsaldir, orası konaklama tesisi olarak görünüyor ama düğün salonu olarak da hizmet veriyor. Bu alanın 1970’li yıllardan bu yana 0,45 emsal alınarak planlanmıştır. Turizm kenti olacağız diyorsak bunları bu şekilde planlamak zorundasınız. Ama onun dışındaki işlemlerle ilgili olarak özellikle konut olamayacağına dair kanun hükmü varken; planların yarın konuta çevrilmesi ihtimal söz konusuyken 0,35’den 1 emsale yükseltilmesi kabul edilemez. Bir bölümünde turizm tesisi var; geri kalan alan ticaret alanı olarak planlarsanız bunun ne olabileceğini, buna da ne denildiğini hepimiz biliyoruz. Buraya ticaret alanı yapılamaz mı? Elbette yapılır, turizm tesisinin altını ticaret alanı olarak planlayabilirsiniz. Ama buranın üstünü ticaret, home ofis olarak planlarsanız yarında konuta dönmeyeceğini kimse garanti edemez. Fakat bunu imar komisyonu olur kararı vermiştir.”

“Bu kararın geçmemesi gerektiği konusunda endişelerimi dile getirdim”

“Bugüne kadar komisyonların kararlarına müdahale etmem söz konusu bile olamaz. Fakat meclis toplantılarında oy hakkım var, söz söyleme hakkım var. Haliyle çekincelerimi bir kez daha ifade ettim, bu kararın geçmemesi gerektiği konusunda endişelerimi dile getirdim. Fakat mecliste özelikle Ak Parti grubunun çekimser kalması nedeniyle; oy birliği değil ama sayısal olarak karar meclisten geçmiştir. Bu planın geçmesinin ardından Ak Parti İl Başkanı kalkmış bir basın açıklamasında bulunmuş. Açıkçası birazda Şark Kurnazlığı yaparak bu olayı CHP’ye yüklemeye çalıştı. Bu son derece yanlış bir düşünce tarzıdır bence. Hatta ‘İp cambazlığı partimize mal edilemez’ şeklinde bir ifade kullanmış. Ama ip cambazlığını yapan Ak Partisidir. Çünkü büyük çoğunluğu çekimser; bir tanesi ret bir tanesi de kabul oyu vermiş. Kabul oyu vereni disipline vereceğiz demiş, bu ipin biz neresindeyiz ben anlamadım.”

“İp cambazlığı değil Şark Kurnazlığı

“Olsun mu istiyorsunuz, istemiyor musunuz? Kabul edeni disipline veriyorsanız o zaman çıkacaksın talimat vereceksin grubuna; ‘Arkadaş buna bizde belediye başkanı gibi veya kamuoyunun çoğunluğu gibi düşünüyoruz. Bu yoğunluk fazladır, onun için ret edin’ dersiniz. Ya da daha önceki gibi red verirdiniz.”

“Ak Parti grubunda bir tartışma yaşandı, ret veren üye iki defa dışarı çıkıp telefonla görüştü. Tartışma konusu üye ret vermek istemiş ama ‘Hayır, ret verme’ şeklindedir. Hanımefendi İl başkanını dinlemiyor, ret kararı veriyor. Tüm bunlardan sonra il başkanı çıkıp diyor ki; ip cambazı. Buna ip cambazlığı değil Şark Kurnazlığı denir.”

“Herhangi bir parti veya kurumun Çanakkale ile ilgili herhangi bir konuda çekimser kalma gibi bir lüksü yoktur. Üyeler kalabilir belki ama partilerin olamaz. Sizin bu konuda görüşünüz nedir? Sizin burada ki kararınız nedir? Yoksa başka ilişkileriniz mi var? Çekimser kalalım geçerse biz iyi durumda kalalım, geçmezse bizden olunmasın diye mi düşünüyorsunuz.”

Ak Parti’nin imar planına itiraz edeceğiyle ilgili olarak;

“İtiraz eden etmiş zaten, şimdi çıkıp itiraz edeceğiz diyorlar. Neyine itiraz edeceksiniz? Madem ki geçmesini istemiyordunuz neden itiraz etmediniz? Ya da madem geçmesini istemiyordunuz da geçmişteki gibi niye ret etmediniz? Çünkü kamuoyunun baskısı sonucunda geri adım atmak zorunda kaldılar.”

Ak Partili meclis üyesi ve aynı zamanda imar komisyonu üyesi olan Eren Kemerli’nin imar komisyonundan istifa etmesiyle ilgili olarak;

“İmar Komisyonundan istifa etmek hayırlara vesile değildir. Bunu dikkatle izlemek lazım. Ki o meclis üyesi imar komisyonu üyesi olarak AKFA Dosyası ile ilgili alınan karara ret imzası atan kişidir. Ondan sonra ne oldu da 0,30’dan 1 emsale çıkan bir dosyada çekimser olma noktasına geldik?”

[Kaynak: canakkaleaynalipazar.com]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir