Başkan Üzen TOBB’nin Kanun Taslağı Görüşmelerine Katıldı

Başkan Üzen TOBB’nin Kanun Taslağı Görüşmelerine Katıldı
30 Aralık 2013

Ülkemizde son yıllarda gittikçe önem kazanan ve ekonomimizde çok geniş yer tutan perakende ticaretin düzenlenmesi ve perakende ticaret kurumlarının yeniden ele alınması çalışmalarına hız verildi. Bu hususta bir kanun taslağı çalışması yürüten Gümrük ve Ticaret Bakanlığı taslakla ilgili kurum ve kuruluşlarından görüş, öneri ve eleştirileri almaya başladı. Bu kapsamda; kısaca AVM denilen alışveriş merkezlerinin yeniden ele alınması, tüketicinin korunması, kapıdan satışların düzenlenmesi, kampanyalı satışların düzenlenmesi, ikramiyeli ve çekilişli satışların düzenlenmesi, internet üzerinden yapılan satışların sisteminin oturtulması amacıyla yasal çerçevenin oluşturulması çalışmalarına hız verildi.

Geçtiğimiz Ekim ayında Çanakkale’de Bursa Perakendeciler Derneğini ağırlayan Çanakkale Ticaret Borsası, şimdi sektörün çerçevesini ve zeminini oluşturacak kanun taslağı hakkındaki toplantı ve çalıştaylara katılmaya başladı. Yine geçtiğimiz hafta içinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde bir araya gelen perakendeciler kanun taslağını geniş olarak ele aldılar. Toplantıya katılan Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen “Perakende sektörü ülkemiz için çok önemli bir sektör. Ülkemiz ekonomisinin cirosunun yaklaşık 1/3″ü perakende sektöründe oluşuyor ve bu pay her geçen gün artıyor” dedi.

Başkan Kaya Üzen “Perakende sektörü ilk üreticiden son kullanıcıya kadar, son tüketiciye kadar, tarladan soframıza kadara, ihracattan depolamaya kadar her sektörle yakın ilgili. Tüketici her geçen gün bilinçleniyor. Her geçen gün daha ekonomik, daha kaliteli ve daha iyi hizmeti arıyor. İnternet yoluyla, gazeteler yoluyla, televizyon tanıtımları ile her gün yeni ürünleri, yeni markaları ve yeni sektörleri keşfediyor. Marka bilinci, sağlıklı tüketim bilinci, organik ürün tüketme bilinci, hijyen bilinci gelişiyor. Bu nedenle bizler hem üretici hem de tüketici olarak bu tercihlere, bu standartlara ve çalışmalara ayak uydurmamız gerekiyor. Bu işlerin hem yasal çerçevesini oluşturmamız hem de her türlü düzenlemeyi gerçekleştirmemiz gerekiyor” dedi.

Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen “Konuyu çok taraflı ele almamız gerekiyor. Sektörün insan kaynakları konusundaki sıkıntılarını dikkate almamız gerekiyor. Köylümüzün, üreticimizin sorunlarını ele almamız gerekiyor. Dağıtım zincirlerinde, lojistik sektöründe yaşanan sorunları çok iyi incelememiz gerekiyor. Depoculuk faaliyetlerinin çerçevesini çok iyi araştırmamız gerekiyor. Raf ömrü konusunu çok geniş ve tüm taraflarca ele almamız gerekiyor. İhracatta yaşanan sorunları ele almamız gerekiyor. Hijyen ve paketleme standartlarını ele almamız gerekiyor. İnternet satışları her geçen yayılıyor. Tüketiciler evlerinden ABD’ye, Singapur’a, Japonya’ya, Avustralya’ya sipariş verebiliyor. Bir işadamı Hindistan’da ürettirdiği malının hammaddesini Afrika’dan temin ediyor ve Avrupa’daki tüketici pazarına internet üzerinden satışa sunabiliyor. Bütün bunlar çok hızlı gelişmeler. Çok büyük pazarlar. Çok çabuk gelişen pazarlar. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde dünyanın bir numaralı cep telefonu üreticisi Apple dünya üzerindeki en önemli ve en büyük satış mağazalarından birini İstanbul’da açmaya karara verdi.
Türkiye çok dinamik bir piyasaya ve çok büyük bir tüketim pazarına sahip. Çok cazip bir pazar. İnternet reklamcılığı inanılmayacak hızlarda gelişiyor. Sosyal medya kanalları, internet televizyonculuğu, marka pazarlamacılığı, ürün ve reklam bilinirliği günden güne gelişiyor. Beş yıl önce pek bilmediğimiz dokunmatik telefonlardan bugün neredeyse elinde olmayan kalmadı. Elimizdeki bu dokunmatik cep telefonlarına her gün onlarca ürün reklamı, tanıtım mesajı düşüyor. Bu baş döndürücü hıza alışmamız ve bunun yasal zeminini oturtmamız gerekiyor. Bu yarışta geri kalmamak için Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız yetkilileri ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin öncülüğünde TOBB ETÜ’dedüzenlenençalıştaydabiraradaydık. Tüm tarafların görüş ve değerlendirmeleri alındı. Bütün bu çalışmalarda bizleri toplayarak görüşlerimizi dinleyen başta Gümrük ve Ticaret Bakanımız Hayati Yazıcı olmak üzere, tüm bakanlık bürokratlarına ve yetkililerine teşekkür ediyorum. Konuya gösterdikleri hassasiyet ve sektörün sorunlarına olan yakınlıktan dolayı da toplantıyı tertip eden TOBB yönetimine ve bakanlık bürokratlarına da ayrı ayrı teşekkür ediyorum”
dedi.

Toplantıya katılan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise konuşmasında “Sektöre ilişkin kanun hazırlığı yaparken sektörün bileşenleriyle istişareye çok önem veriyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2002 yılında 58 milyar TL olan perakende sektörü yıllık cirosunun 2012 yılında 371 milyar TL’ye ulaştı” dedi. Bakan Yardımcısı Fatih Metin toplantı bitiminde “Ülkemizin 2023 vizyonuna uygun olarak ticaretin kolay ve güvenli bir şekilde yapılmasına ve gelişmesine katkı sağlamasını hedeflemekteyiz” dedi.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen de son olarak “Çanakkale olarak bu kanun hazırlıklarının içinde olmalıyız. Etkin ve verimli olmalıyız. Tüketiciye yakın ve bilinçli olmalıyız. Türkiye’nin önde gelen tarım ve hayvancılık potansiyeline sahip bir ili olarak Çanakkale hem perakende sektöründe hem de perakende sektörünün geleceğinde etkili ve aktif olmalıdır. Çalıştayın bir benzerinin Esnaf Odaları, Dernekler ve ilgili tüm kesimlerin katılımıyla Çanakkale’de yapılması gerekmektedir.” dedi. Çanakkale Ticaret Borsası olarak gelişmeleri ilgili tüm kurum, kuruluş ve paydaşlar ile paylaşarak bu süreçte onlarında fikirlerinden faydalanmayı talep ettiklerini dile getirdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir